عبدالملکی:

چرا آمریکا بار دیگر به تحریم ایران طمع کرده؟

عبدالملکی

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در داخل کشور باید به آمریکایی ها ثابت کنیم ابزار تحریم، هم مانند حمله نظامی موثر نخواهد بود؛ ما باید به دشمن نشان دهیم می توانیم با مدیریت صحیح و درست اقتصاد پیشرفته و مقاوم داشته باشیم ضمن اینکه ظرفیت‌هایی که ایران از آن برخوردار است را باید به فعلیت رساند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نماینده نوشت: سنای آمریکا چهارشنبه هفته گذشته درست ساعاتی بعد از حملات تروریستی داعش در تهران، فرایند پیشبرد لایحه تحریم ایران به بهانه فعالیت‌های موشک بالستیک و سابقه حقوق بشری و حمایت از گروههایی که واشنگتن انها را تروریستی می‌داند را آغاز کردند.

سنا در حالی به آغاز چنین فرایندی رأی مثبت داد که دولت ایران تأکید کرده است که تصویب لایحه تحریم‌ها علیه ایران نقض برجام است.

هدف آمریکا از اتخاذ تحریم های جدید چیست؟، ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا باید چه رویکردی را اعمال کند؟، چرا با وجود توافق هسته ای «برجام» سنای آمریکا تصمیمی مبنی بر استمرار تحریم ها علیه ایران گرفته است؟

 حجت الله عبدالملکی"استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی" ضمن پاسخ به این پرسش های مطرح شده، گفت: شاید آمریکایی ها تصور می کنند در سال های تحریم، اقتصاد کشور فلج شده و این آنها بودند که با فشارهای وارده ملت ایران را در بعد اقتصادی به زانو در آورده اند.

وی با بیان اینکه اوج تحریم ها سال ۲۰۱۲ بود در حالی که تا اواسط سال ۲۰۱۳ کارشناسان بین المللی و اقتصادی جهان تحلیلی ارائه کرده بودند مبنی بر اینکه تحریم ها بر اقتصاد ایران اثر گذار نبود، اظهارداشت: اما شاهد بودیم از اواسط ۲۰۱۳ تحلیل های غربی تغییر کرد و مدعی شدند: تحریم ها ظاهرا موثر بوده است؛ شاید به خاطر چرخشی که در حوزه سیاست خارجی داشتیم آنها(آمریکایی ها) تصور کردند تحریم های اقتصادی است که باعث شده ایران در مذاکرات حضور و به توافق هسته ای دست پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تصریح می کند: دو رویکرد باعث شد تا آمریکایی ها به این نتیجه دست یابند که استمرار تحریم ها و یا اتخاذ تحریم های جدید باید در قبال ایران صورت گیرد. مسئله اول این بود"اثرات تحریم ها در داخل کشور از سوی مسئولان بعضا در دولت سابق و در دولت فعلی بزرگ نمایی شد" و مسئله دوم هم موضوع توافق هسته ای بر شکوفایی اقتصادی کشور بود.

وی ادامه داد: اگر این دو رویکرد را در کنار هم قرار دهیم متوجه خواهیم شد ادبیات بیان شده باعث شد آمریکایی ها دچار توهم شوند و فکر کنند مشابه جریان مذاکرات هسته ای می توانند قدم به قدم به جلو حرکت کنند و با تهدید تحریم جدید و یا تهدید به برگرداندن تحریم ها باعث شوند انقلاب از مواضع اصیل خود عبور کند.

عبدالملکی در پاسخ به این پرسش"چرا حرف و عمل آمریکایی ها یکسان نیست و بر خلاف توافق هسته ای برجام به دنبال اتخاذ تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران هستند؟ "، تاکید کرد: همه کسانی که نگاه سیاسی عمیق به فلسفه وجود استکبار یا همان آمریکا داشته باشند می دانند نظام مستکبر به هیچ عنوان به دنبال امتیاز گرفتن و پس رفتن نیست بلکه وقتی جلو می آید و امتیازی دریافت می کند پیش روی هم می کند و می خواهد گام به گام به جلو بیاید.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که آمریکا کشور و نظامی است که در دهه های اخیر به شدت از انقلاب اسلامی ضربه دیده است و به عبارتی تمدن غرب در سالهای بعد از انقلاب دچار چالش جدی شده و سرکرده تمدن غرب نیز آمریکا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)  با اشاره به تصمیم جدید سنا پیرامون پیشبرد لایحه تحریم ایران به بهانه فعالیت‌های موشک بالستیک، گفت: طبیعتا آنها اگر به این نتیجه برسند یک ابزار می تواند در تضعیف انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران موثر باشد استفاده و آن ابزار را به راحتی کنار نمی گذارند. آمریکایی ها به غلط تصور می کنند تحریم ها توانسته کشور ما را با چالش مواجه کند از این رو می خواهند با تداوم تحریم ها و حتی اجرا نکردن برجامی که خودشان هم وقت زیادی روی آن گذاشتند فشارها به نظام افزایش یابد.

عبدالملکی درباره اینکه باید چه پاسخی به تحریم های امریکا داد؟، گفت: تنها راهی که داریم این است که به آمریکایی ها ثابت کنیم این ابزارشان(ابزار تحریم) هم مانند حمله نظامی موثر نخواهد بود؛ ما باید به دشمن نشان دهیم می توانیم با مدیریت صحیح و درست اقتصاد پیشرفته و مقاوم داشته باشیم ضمن اینکه ظرفیت هایی که ایران از آن برخوردار است را باید به فعلیت رساند.

ارسال نظر

آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

کدخدایی: اصلاح فوری قانون انتخابات ضروری است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است.

ایران دستور کار اجلاس FATF

اعضای گروه ویژه اقدام مالی از روز یکشنبه با یک فهرست کار گردهم می‌آیند که از جمله موارد این فهرست ارزیابی میزان پیشرفت ایران در تحقق برنامه اجرایی توافق شده بین دو طرف است.

متأسفانه قانع کننده نبود

آیت الله مکارم شیرازی در پی سخنان اخیر رییس قوه قضائیه در خصوص اظهارات ایشان در مورد بدهکاران مهریه، نامه‌ای سرگشاده به وی ارسال کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عماد، نخستین موشک دوربرد و قابل کنترل تا مرحله نهایی؛
کدام موشک ایرانی در ۷ دقیقه اسارئیل را نابود می کند؟
دولت چه زمانی می‌تواند سند الحاق را به FATF تحویل دهد؟
۴ گزاره حقوقی درباره تبصره لایحه الحاق به CFT
به‌خاطر وعده سرخرمن اروپا
۴ سوال مهم در خصوص تصویب CFT در مجلس
تحلیل مهدی محمدی از تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF
پس پرده اصرار دولت و حامیان آن به تصویب CFT
هشدار جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مجلس درباره FATF
کاری به زیان مملکت و نظام انجام ندهید!
تاملی در ضمانت اجرای آراء دیوان بین المللی دادگستری
رای دادگاه لاهه؛ پیروزی یا تقریبا هیچ؟!
عضو کمیسیون اجتماعی در گفتگو با نسیم‌ آنلاین
همکاری گسترده با  FATF مانند برجام دستاوردی برای کشورمان ندارد
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع ۱۰۰ هزارنفری بسیجیان:
جوان‌ها راه‌حل مشکل هستند نه مشکل
نگاهی به دلایل موافقان تصویب لوایح FATF
آیا ضمانتی برای حذف ایران از لیست سیاه FATF وجود دارد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین