عبدالملکی:

چرا آمریکا بار دیگر به تحریم ایران طمع کرده؟

عبدالملکی

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: در داخل کشور باید به آمریکایی ها ثابت کنیم ابزار تحریم، هم مانند حمله نظامی موثر نخواهد بود؛ ما باید به دشمن نشان دهیم می توانیم با مدیریت صحیح و درست اقتصاد پیشرفته و مقاوم داشته باشیم ضمن اینکه ظرفیت‌هایی که ایران از آن برخوردار است را باید به فعلیت رساند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، نماینده نوشت: سنای آمریکا چهارشنبه هفته گذشته درست ساعاتی بعد از حملات تروریستی داعش در تهران، فرایند پیشبرد لایحه تحریم ایران به بهانه فعالیت‌های موشک بالستیک و سابقه حقوق بشری و حمایت از گروههایی که واشنگتن انها را تروریستی می‌داند را آغاز کردند.

سنا در حالی به آغاز چنین فرایندی رأی مثبت داد که دولت ایران تأکید کرده است که تصویب لایحه تحریم‌ها علیه ایران نقض برجام است.

هدف آمریکا از اتخاذ تحریم های جدید چیست؟، ایران برای مقابله با تحریم های آمریکا باید چه رویکردی را اعمال کند؟، چرا با وجود توافق هسته ای «برجام» سنای آمریکا تصمیمی مبنی بر استمرار تحریم ها علیه ایران گرفته است؟

 حجت الله عبدالملکی"استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی" ضمن پاسخ به این پرسش های مطرح شده، گفت: شاید آمریکایی ها تصور می کنند در سال های تحریم، اقتصاد کشور فلج شده و این آنها بودند که با فشارهای وارده ملت ایران را در بعد اقتصادی به زانو در آورده اند.

وی با بیان اینکه اوج تحریم ها سال ۲۰۱۲ بود در حالی که تا اواسط سال ۲۰۱۳ کارشناسان بین المللی و اقتصادی جهان تحلیلی ارائه کرده بودند مبنی بر اینکه تحریم ها بر اقتصاد ایران اثر گذار نبود، اظهارداشت: اما شاهد بودیم از اواسط ۲۰۱۳ تحلیل های غربی تغییر کرد و مدعی شدند: تحریم ها ظاهرا موثر بوده است؛ شاید به خاطر چرخشی که در حوزه سیاست خارجی داشتیم آنها(آمریکایی ها) تصور کردند تحریم های اقتصادی است که باعث شده ایران در مذاکرات حضور و به توافق هسته ای دست پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) تصریح می کند: دو رویکرد باعث شد تا آمریکایی ها به این نتیجه دست یابند که استمرار تحریم ها و یا اتخاذ تحریم های جدید باید در قبال ایران صورت گیرد. مسئله اول این بود"اثرات تحریم ها در داخل کشور از سوی مسئولان بعضا در دولت سابق و در دولت فعلی بزرگ نمایی شد" و مسئله دوم هم موضوع توافق هسته ای بر شکوفایی اقتصادی کشور بود.

وی ادامه داد: اگر این دو رویکرد را در کنار هم قرار دهیم متوجه خواهیم شد ادبیات بیان شده باعث شد آمریکایی ها دچار توهم شوند و فکر کنند مشابه جریان مذاکرات هسته ای می توانند قدم به قدم به جلو حرکت کنند و با تهدید تحریم جدید و یا تهدید به برگرداندن تحریم ها باعث شوند انقلاب از مواضع اصیل خود عبور کند.

عبدالملکی در پاسخ به این پرسش"چرا حرف و عمل آمریکایی ها یکسان نیست و بر خلاف توافق هسته ای برجام به دنبال اتخاذ تحریم های جدید علیه جمهوری اسلامی ایران هستند؟ "، تاکید کرد: همه کسانی که نگاه سیاسی عمیق به فلسفه وجود استکبار یا همان آمریکا داشته باشند می دانند نظام مستکبر به هیچ عنوان به دنبال امتیاز گرفتن و پس رفتن نیست بلکه وقتی جلو می آید و امتیازی دریافت می کند پیش روی هم می کند و می خواهد گام به گام به جلو بیاید.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که آمریکا کشور و نظامی است که در دهه های اخیر به شدت از انقلاب اسلامی ضربه دیده است و به عبارتی تمدن غرب در سالهای بعد از انقلاب دچار چالش جدی شده و سرکرده تمدن غرب نیز آمریکا است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع)  با اشاره به تصمیم جدید سنا پیرامون پیشبرد لایحه تحریم ایران به بهانه فعالیت‌های موشک بالستیک، گفت: طبیعتا آنها اگر به این نتیجه برسند یک ابزار می تواند در تضعیف انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران موثر باشد استفاده و آن ابزار را به راحتی کنار نمی گذارند. آمریکایی ها به غلط تصور می کنند تحریم ها توانسته کشور ما را با چالش مواجه کند از این رو می خواهند با تداوم تحریم ها و حتی اجرا نکردن برجامی که خودشان هم وقت زیادی روی آن گذاشتند فشارها به نظام افزایش یابد.

عبدالملکی درباره اینکه باید چه پاسخی به تحریم های امریکا داد؟، گفت: تنها راهی که داریم این است که به آمریکایی ها ثابت کنیم این ابزارشان(ابزار تحریم) هم مانند حمله نظامی موثر نخواهد بود؛ ما باید به دشمن نشان دهیم می توانیم با مدیریت صحیح و درست اقتصاد پیشرفته و مقاوم داشته باشیم ضمن اینکه ظرفیت هایی که ایران از آن برخوردار است را باید به فعلیت رساند.

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:
«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین