گزارش «نسیم آنلاین» از برنامه روز قلم؛

وزیر ارشاد به برنامه روز قلم نرسید

صالحی امیری

مراسم تجلیل از ۱۱۰ پیشکسوت اهل قلم و رونمایی از کتاب "یادگار ماندگار" پرتره اهالی قلم بدون حضور وزیر ارشاد در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، مراسم تجلیل از 110 پیشکسوت اهل قلم و رونمایی از کتاب یادگار ماندگار پرتره اهالی قلم صبح امروز سه شنبه 13 تیر در آستانه روز قلم در سالن همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد.

مجید غلامی جلیسه مدیرعامل موسسه خانه کتاب و بانی برگزاری این همایش در سخنانی، گفت: اتفاق خوبی که از سال گذشته مترصد انجام آن بودیم و امروز به ثمر رسیده این بود که مجموعه‌ای از پورتره‌های نویسندگان و اهالی قلم را برای ثبت در تاریخ آماده سازی کنیم و ما این افتخار را داشتیم که در دفتر اول این مجموعه 110 پرتره را منتشر کنیم.

وی افزود: متأسفانه در بسیاری از مجلات کتاب‌ها و روزنامه‌ها خلأ بسیار عجیبی برای به تصویر کشیده شدن این بزرگان وجود دارد و بستر دوم این مجموعه در دست تدوین است و به زودی آن نیز منتشر خواهد شد. این تصاویر کپی رایت ندارند و می‌توان از آنها استفاده کرد. ما عکس‌ها را به زودی در سایتی بارگذاری خواهیم کرد تا مورد استفاده عموم نیز قرار بگیرد. این عکس‌ها متعلق به ملت ایران است تا بلکه از مهجوریت اهالی قلم بکاهد.

غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی در این مراسم در سخنانی گفت: اقدامات خوبی در سال‌های اخیر در حمایت از حوزه اهالی قلم انجام شده است اما هنوز کارهای بسیاری برای انجام باقی مانده است. برای نمونه متأسفانه در کشور ما حقوق نویسندگان رعایت نمی‌شود. نپیوستن ما به قانون کپی رایت نیز مشکلات عمده‌ای را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به فروش سی دی فرهنگ سخن و اعتراض مدیر نشر سخن به این اقدام، گفت: سرقت ادبی مشکلات متعددی را ایجاد کرده است؛ اگرچه در گذشته هم بسیار بوده اما امروز به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. متأسفانه با رشد تکنولوژی‌ها این کار بسیار راحت‌تر از گذشته شده و در هر حال باید چاره‌ای اندیشید تا حقوق و حقوق مولفان و ناشران حفظ شود.

وی ادامه داد: نگرانی من از این بابت است که برخی کتابفروشی‌ها مراکز فرهنگی و حائز اهمیت به لحاظ تاریخی ادبی درحال از بین رفتن هستند. بسیاری از کتابفروشی‌ها در راسته بهارستان بودند مانند کتابفروشی انتشارات آسیا، سیروس و غیره بودند که امروز همه تعطیل شده و اثری از آنها نیست. منازل ادیبان کتابخانه‌های شخصی و کتاب فروشی‌های قدیمی از جمله مکان‌هایی هستند که باید حفظ شوند و نباید آنها را از دست بدهیم.

همایون امیرزاده مشاور معاون فرهنگی وزارت ارشاد در این مراسم در ابتدای سخان خود با اشاره به غیبت وزیر ارشاد در این مراسم به دلیل حضور در مجلس شورای اسلامی و جلسه پرسش و پاسخ با نمایندگان، گفت: در مدت حضور سیدعباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در ساختمان بهارستان، 14 برنامه راهبردی انجام شد یکی از این برنامه‌ها ارتقای نظام ارزش‌گذاری به اهالی قلم بود. نظر شخص معاون فرهنگی این بود که نظام ارزش گذاری اجتماعی به اهالی قلم باید به سمتی برود که قلم و اندیشه‌ای که موجب ماندگاری آن شده است مورد حرمت قرار گیرد. در این میان پیشنهادات مختلفی مطرح شد از جمله ارائه کارت منزلت و غیره که پیشینه آن در برخی نهادهای دیگر نشان می‌داد موفق نیست. یکی از پیشنهادات جالب توجه پیشنهاد آقای جلیسه مدیرخانه کتاب بود که این پیشنهاد در مراسم امروز به نمایش گذاشته شد.

وی با بیان این مطلب که تمرکز فعالیت‌های وزارت ارشاد در خصوص اهل قلم به خانه کتاب واگذار شده است، گفت: ساماندهی 14 هزار نفر از اهالی قلم این سرزمین که جای بسیاری از آنها امروز خالی است، از جمله فعالیت‌ها و اقدامات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد درطول چهار سال گذشته است.

امیرزاده همچنین با اشاره به فعالیت سید عباس صالحی در معاونت فرهنگی ارشاد، گفت: زمانی که آقای صالحی سکان را به دست بگیرد، معاونت فرهنگی 66 میلیارد بدهکاری داشت. با بکارگیری ظرفیت‌های ذاتی خود آقای صالحی و همکارانش در معاونت فرهنگی در پایان این دوره از فعالیت دولت معاونت فرهنگی هیچ بدهی خاصی به مجموعه‌ها ندارد؛ بلکه در مقابل 20 تا 30 میلیارد تومان در مجموعه‌های خود اندوخته است که بخشی از آنها به سمت حمایت از کتاب فروشی‌ها هدایت شد.

وی تصریح کرد: طرح‌های حمایتی معاونت فرهنگی بسته‌ای است که در آن حمایت از حوزه نشر که بیش از 12 سال متوقف شده بود دوباره آغاز شد. راه‌اندازی کتاب فروشی‌ها در مناطق کمتربرخوردار، راه‌اندازی طرح‌های فصلانه کتاب و غیره از دیگر موارد موجود در این بسته حمایتی بود.

مشاور معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ادامه داد: درطول 8 ماه گذشته روند تغییر کاربری‌ها در حوزه نشر متوقف شده است. ما گزارش‌های اندکی مبنی بر تغییر کاربری کتابفروشی‌ها داشته‌ایم خوشخبتانه طرح‌های حمایتی وزارت ارشاد با افزایش اعتبارها ادامه خواهد یافت.

امیرزاده در پایان از آغاز طرح ارائه تسهیلات اهل قلم در وزارت ارشاد خبر داد و گفت: ظرف یک ماه آینده با تدوین آیین نامه لازم از سوی خانه کتاب ارائه تسهیلات اهل قلم را آغاز خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا مشکلات روزمرده اهالی قلم در این زمینه را مطرح کنیم.

در انتهای این مراسم از چهره‌های مطرح که در کتاب «یادگار ماندگار» نیز تصویر آنها درج شده است، تجلیل شد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

با گرانی خانه‌ها، چه بلایی سر مستاجرین آمده است!؟

اجاره‌نشین‌ها!

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

موشن گرافیک "توتال"

در این موشن گرافیک سوابق همکاری شرکت ملی نفت و گاز ایران با شرکت فرانسوی توتال مورد بررسی قرار گرفته و خلف وعده های توتال به تصویر کشیده شده است.

اروپایی ها اگر جای مردم ایران بودند با امثال شرکت های فرانسوی چه می کردند؟!

پس از رفتن دوباره ی شرکت های پژو و توتال از ایران، دیدن این گزارش و واکنش مردم اروپا خالی از لطف نیست

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین