یک کارشناس ارشد مدیریت آموزشی عنوان کرد

افزایش ابتلا به افسردگی در کودکان مبتلا به «تیک»/ اختلالات تیک‌ در پسران بیش از دختران است

عنوان

یک کارشناس ارشد مدیریت آموزشی با بیان اینکه کودک و نوجوان مبتلا به «تیک» ممکن است دچار افسردگی ‌شود تأکید کرد: کودکان مبتلا به تیک‌های ناگهانی حرکتی یا گفتاری نیاز به صبر، محبت و آرامش والدین دارند تا بتوانند بر موقعیت‌های فشارزا غلبه کنند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، نرگس احمدی کارشناس ارشد مدیریت آموزشی با بیان اینکه کودک و نوجوان مبتلا به «تیک» به علت بازخوردهای اطرافیان احساس ناکامی کرده و ممکن است دچار افسردگی شود تأکید کرد: والدین باید برای کاهش تنش های احتمالی کودکان تا آنجایی که ممکن است برای ایجاد آرامش و اطمینان و حذف موقعیت های فشارزا بکوشند و با آنان مهربان باشند.

این کارشناس ارشد مدیریت آموزشی با اشاره به تیک درکودکان بیان داشت: اغلب کودکان در جریان رشد حداقل یک رفتار تکراری ثابت را که ارادی نیست (عادت یا تیک) نشان می دهند.

احمدی گفت: تیک های حرکتی (سریع پلک زدن، شانه بالا انداختن و غیره) بین 6 تا 8 سالگی ظاهر می شوند، یعنی مقطعی که کودک باید «آرام بنشیند و یاد بگیرد» اما این تیک ها در اکثر کودکان بسرعت رفع می شود.

وی افزود: تیک در کودکان معمولا با استرس های جدید ظاهر می شود به عنوانم مثال با تولد خواهر و برادر، با طلاق پدر و مادر، رفتن به مدرسه ای جدید یا عدم حضور درازمدت یکی از والدین، بعضی از کودکان نیز بدون هیچ علتی به یک عادت خاص پناه می برند و این عادت رفته رفته برای آنها به پاسخی خودکار و غیرارادی تبدیل می شود.

این کارشناس ارشد مدیریت آموزشی تصریح کرد: تیک ها به طور معمول در دوران کودکی اغلب بین 3 تا 8 سالگی با تیک های ساده حرکتی شروع می شوند و شروع این اختلالات بعد از 16 سالگی نادر است.

اختلالات تیک در پسران شایع تر از دختران است

احمدی بیان داشت: اختلالات تیک در پسران شایع تر از دختران است، در برخی موارد کودک یا خانواده متوجه زمان دقیق شروع تیک نمی شوند و زمانی که اختلال شدت می گیرد، تازه به آن پی می برند.

وی توضیح داد: واقعیت این است که مشاهده تیک های حرکتی یا صوتی در کودکان و بخصوص تحمل آنها توسط والدین کار آسانی نیست، تعدادی از والدین کودکانشان را به دلیل این حرکات نامناسب و صداهای نابهنجار مورد تنبیه قرار می دهند.

این کارشناس ارشد مدیریت آموزشی گفت: والدین زمانی که اطرافیان به فرزندشان خیره می شوند یا درخصوص این رفتارها با تعجب، تمسخر یا تحقیر برخورد می کنند، فشار زیادی را متحمل می شوند و احساس گناه، خجالت، ناامیدی، خشم و حقارت می کنند از سویی اختلالات تیک تاثیر مهمی بر عزت نفس کودک، پذیرش اجتماعی وی، چگونگی روابط خانوادگی کودک و عملکرد تحصیلی وی می گذارد.

احمدی متذکر شد: کودک و نوجوان مبتلا به تیک به علت بازخوردهای اطرافیان احساس ناکامی کرده، بتدریج عزت نفس وی کمتر و گاه دچار افسردگی می شود، همچنین با طرد شدن وی به دلیل حرکات و صداهای نامناسب دچار عدم پذیرش اجتماعی می شوند.

وی با بیان نحوه برخورد با تیک های عصبی در کودکان تأکید کرد: تیک ها همگی موقتی هستند و غالبا زمانی ظاهر می شوند که کودک دچار فشار روانی یا خستگی باشد و هنگامی که کودک به حالت عادی برگشت، تیک ها هم ناپدید می شوند. 
این کارشناس ارشد مدیریت آموزشی اظهار کرد: در کودکان کم سن تر برخی از انواع تیک ها نسبتا شایع بوده و معمولا نشانه بیماری نیست، بنابراین تیک ها خطرناک نیستند؛ اما می توانند تحریک کننده باشند والدین هم نباید نسبت به تیک واکنش غیرطبیعی نشان دهند، زیرا ممکن است به اضطراب کودک افزوده شود و تیک را بیشتر کند.

احمدی ادامه داد: از سوی دیگر هر وقت کودک خسته شود، تیک های او بیشتر می شود پس والدین باید سعی کنند که استراحت کافی به کودکانشان بدهند، خونسرد باشند تا فشار روانی کودک بیشتر نشود، همچنین اگر تیک کودک تکان دادن سر است، هیچ گاه والدین او را تنها نگذارند و اطراف تختخواب بالش هایی بگذارند تا به خودش صدمه نرساند.

وی توصیه کرد: از نظر این که رفتارهای تیکی غالبا با فشار روحی تشدید می شوند والدین باید عناصری را در زندگی کودک جستجو کنند که ممکن است منشأ ناراحتی یا نگرانی او شود نظیر این که آیا آنان تلاش می کنند از تکالیف مدرسه و درس ها عقب نمانند؟ آیا انتظارات ورزشی آنان بالاست؟ آیا مشکلات زناشویی باعث پریشانی آنها می شود؟

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین