نتیجه مذاکرات هیات آمریکایی در هند با موضوع ایران: «هیچ»

عنوان

دهلی نو - ایرنا - آنچه از تحلیل های رسانه ها و منابع خبری هندی بر می آید، دستاورد حضور هیات آمریکایی در هند که با موضوع مذاکرات نخریدن نفت از ایران یک روز پس از سفر عراقچی معاون وزیر خارجه ایران انجام شد ، دستاورد لازم را برای آمریکا نداشته و تقریبا هیچ بوده است .

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از رسانه های هند ، پایگاه تحلیلی بسیار معتبر 'وایر' با اعلام اینکه هیچ نتیجه نهایی تاکنون از این مذاکرات در خصوص واردات نفت هند از ایران حاصل نشده است، نوشت: هند منتظر نتیجه مذاکرات تهران با پایتخت های اروپایی است تا یک مکانیسم پرداخت مالی ابداع کند.
آنطور که از گفته های اخیر مقامات بلند پایه آمریکا در دیدار با یک هیات بلندپایه هندی آشکار شده است ، واشنگتن اعلام آمادگی کرده است که تخفیف هایی به هند دهد البته به این شرط که ببیند هند هم در واردات نفت خود از ایران کاهش قابل ملاحظه ای داده است.
سفر هیات آمریکایی به هند یعنی یک روز پس از ملاقات و گفت و گوی سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران از دهلی نو انجام شد. عراقچی روز دوشنبه با ویجی گوکله قائم مقام وزارت خارجه هند گفت و گو کرد که نتیجه آن اعلام حمایت کامل هند از برجام بود. روز سه شنبه همین مقام هندی با هیات آمریکایی به ریاست مارشال بیلینگسلی که مسوول امور مربوط به تامین مالی تروریسم در دولت آمریکاست دیدار کرد. موضوع گفت و گو اجرای تحریم های آمریکا علیه تهران بود که قرار است پس از خروج آمریکا از قرارداد هسته ای ایران با شش کشور غربی اعمال شود.
دولت واشنگتن پس از اعلام تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج از برجام در 18 اردیبهشت ماه، تیم های متعددی به کشورهای مختلف فرستاده است تا آنها را در تحریم علیه ایران با خود همراه کند و به شرکت ها یا نهادهایی که با ایران روابط تجاری دارند هشدار دهد در صورت عدم همراهی با سیاست های آمریکا آنها هم مورد تحریم های ثانویه قرار خواهند گرفت.
اولین دور تحریم ها از 15 مرداد شروع خواهد شد اما دور اصلی آنها از 13 آبان ماه اجرایی می شود.
قبلا، دولت آمریکا گفته بود مطلقا هیچ تخفیفی برای هیچ کشوری در این خصوص نخواهد داد اما اکنون با مقاومت کشورهایی مانند هند و چین که به نفت ایران وابستگی زیادی دارند مجبور شده است لحن خود را نرم تر کند. به همین خاطر بود که استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا هفته گذشته رسما اعلام کرد که احتمالا به برخی کشورها تخفیف هایی تعلق خواهد گرفت. با توجه به این نرمش در مواضع، تحلیلگران معتقدند هیات آمریکایی نیز با همین انگیزه به دهلی نو سفر کرده است تا پیام مشابی را به دولتمردان هند ابلاغ کند.
هند بارها بر این موضع اولیه خود تاکید کرده است که با تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران همراه نشده و تنها بر اساس منافع ملی خود تصمیم خواهد گرفت. نیازی به گفتن نیست که منافع ملی هند ادامه خرید نفت از ایران و تدوام مشارکت این کشور در طرح توسعه بندر چابهار را اقتضا می کند.
گوکله نیز ظاهرا همین مفهوم را به آمریکایی ها منتقل کرده و گفته است که با توجه به افزایش خرید نفت هند از ایران در سالهای پس از برجام و از آنجا که در دور اول تحریم ها نیز از آمریکا تخفیف دریافت کرده است می خواهد به همان شیوه قبل به تجارت نفتی و مراودات اقتصادی خود با هند ادامه دهد.
نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل دو هفته پیش به دهلی نو آمد تا به هندی ها بگوید که آمریکا 'می خواهد' هند دیگر از ایران نفت نخرد. وی زمانی که به واشنگتن بر می گشت لبخند رضایتی بر لب داشت و فکر می کرد کار را تمام کرده است اما بزودی مشخص شد که این بار به توجه به رشد اقتصادی هند و افزایش نقش بین المللی این کشور که آنرا به یکی از قدرت های بزرگ جهان بویژه در آسیا تبدیل کرده است تهدید آن با چند جمله یک طرفه چندان کارساز نیست. با توجه به اینکه هند به طور رسمی از واشنگتن درخواست تخفیف نکرده است، نرمش موضع آمریکا پیام روشنی به کشورهای دیگر نیز به همراه دارد مبنی بر آنکه آمریکا عدم همراهی جهانی با خود را درک کرده است.
هند قدر روابط خود با ایران قدرتمند را می داند و از نقش تهران در معادلات منطقه ای کاملا آگاه است. حفظ منافع اقتصادی نیز اولویت اول دولتمردان هند است. از طرف دیگر ، تاریخ و فرهنگ مشترک و نزدیکی منحصر بفرد دو ملت عاملی است قوی که گسستگی دو کشور را تقریبا غیر ممکن می کند. هند در طول قرنها ثابت کرده است که برغم فراز و نشیب در روابط خود با تهران، ایران را برای خود حفظ کرده است. پس عجیب نیست اگر این بار هم از ناکامی آمریکایی ها در ترغیب دشمنی هند با ایران بشنویم.

**تحلیلگر ارشد مسائل راهبردی هند از سفر عراقچی به هن
تحلیلگر ارشد مسائل راهبردی هند که از کارشناسان موسسه تحقیقاتی گروه سیاستگزاری دهلی (Delhi Policy Group) است با اشاره به اهمیت مراودات مقامات سیاسی هند و ایران در دست یابی به تصمیم نهایی در مورد فشارهای آمریکا در مورد معامله نفتی هند با ایران تاکید کرد نتیجه دیدار اخیر عراقچی با مقامات هندی مثبت بوده است.
دیبالینا گوشال، در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه دیدارهای برجامی مقامات ایران پس از اعلام خروج آمریکا از برجام به منظور کسب حمایت این کشورها از قرارداد هسته ای ایران صورت می گیرد گفت، با توجه به علاقه شدید اروپا به بازار وسیع و سودمند ایران، نتیجه این تحرکات امیدوارکننده است.
وی افزود: هر چند زود است در مورد تاثیرات قطعی اینگونه مراودات در شکل گیری تحولات آتی صحبت شود، از آنجا که نه تنها ایران بلکه کشورهای اروپایی نیز، بخاطر چشم انداز وسیع بازار ایران، درصدد نجات قرارداد هسته ای ایران هستند، انتظار می رود که این دیدار یک نتیجه مثبت را بدنبال داشته باشد.'
این تحلیل گر برجسته مسائل هسته ای بین المللی، افزود: 'اگر کشورهای اروپایی در حمایت از قرارداد هسته ای ایران مصمم باشند آمریکا قادر به مقابله با چندین تعدادی زیادی از کشورها نخواهد بود. اتحادیه اروپا در گذشته نیز با تحریمهای اعمالی آمریکا مخالفت کرده است و به نظر من این کشورها اینبار نیز با آنها مخالفت خواهند کرد.'
گوشال، قرارداد هسته ای ایران را به عنوان یک عنصر مهم در تضمین ثبات در خاورمیانه توصیف کرده و گفت: 'اروپا احساس می کند که بقای قرارداد هسته ای ایران برای تضمین ثبات در خاورمیانه و همچنین انجام مذاکره با ایران در مورد سوریه و سپس یمن ضروری می باشد. اروپا احساس می کند که قرارداد هسته ای ایران یک گام اساسی برای حل خیلی از مشکلات دیگر می باشد.'
وی، در مورد عکس العمل محتمل هند به تحریمهای اعمالی آمریکا بر روی ایران، گفت: ' تا آنجا که به هند مربوط می شود، باید گفت که این کشور هنوز هم درصدد خرید سیستم پدافند هوایی موشکی اس.-400 از روسیه، علیرغم تحریمهای اعمالی واشنگتن بر روی مسکو، می باشد. بنابر این، من احساس نمی کنم که هند از تحریمهای اعمالی آمریکا بر روی ایران، مخصوصا با توجه به اهمیت حیاتی بندر چابهار برای آن، پیروی خواهد کرد. ولی، هند انتظار دارد که ایران نیز به همان اندازه در مورد این بندر همکاری کند. در مورد واردات نفت از ایران نیز باید گفت که هند همه تلاشهای خود را در جهت تضمین استمرار واردات نفت خود از ایران انجام می دهد.'
گوشال، در پاسخ به سوالی در مورد امکان مقابله جمعی اتحادیه اروپا، چین و هند با تحریمهای اعمالی آمریکا بر روی ایران، گفت: 'پاسخ به این سوال دشوار است. اروپایی ها احتمالا یکبار دیگر با آمریکا در مورد قرارداد هسته ای ایران گفت و گو خواهند کرد. به نظر من اتحادیه اروپا به هیچوجه آماده واگذاری یک بازار سودمند چون ایران به چین و روسیه نیست. تا آنجا که به هند مربوط می شود، وزیر خارجه این کشور سوشما سواراج از قبل تصریح کرده است که دهلی نو تنها تحریمهای اعمالی را از سوی سازمان ملل و نه کشورهای خاص رعایت خواهد کرد.'
گزارش: وحیده دینداری
آساق**1424 **1663**

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دکتر فرشته روح‌افزا همسر شهید حاتمی:
تذکر می‌دهند که در خصوص شهدای مکه و منا مصاحبه نکنید
قانونی در ضدیت با تمام قطعنامه‌های شورای امنیت و سازمان ملل و رد توافق اسلو
نژادپرستی علنی، فرصتی برای اقامه دعاوی حقوقی علیه تل‌آویو
مرگی جز شهادت بر تو حرام بود
چمران افغانستان
سخنان تکراری و ایران‌ستیزانه وزیر خارجه آمریکا در جمع آمریکایی‌های ایرانی‌تبار
صادرات نفت ایران را صفر می‌کنیم/ مذاکره برای تغییر سیاست‌های ایران
آیا ایران در بازسازی سوریه میدان را واگذار کرده است؟
بازسازی سوریه؛ فرصت و تهدید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین