چالش سهم‌خواهی‌ها عامل طولانی‌شدن تشکیل دولت در لبنان است

سعد حریری

مروری بر اظهارات سعد حریری در مورد ارتباط با سوریه و واکنش های پیرامون آن

به گزارش وطن امروز، در حالی‌که ماموریت سعد حریری برای تشکیل کابینه لبنان در پایان سومین ماه خود قرار دارد، موضوع رابطه بیروت با دمشق به عنوان جدیدترین گره این ماموریت طی روزهای اخیر از سوی شخص حریری اعلام شده است. حریری، سه‌شنبه گذشته درباره درخواست برخی گروه‌های سیاسی درباره درج مساله ازسرگیری روابط با دمشق در بیانیه وزارتی به عنوان شرط تشکیل دولت گفت: «اگر دیگران بر بازگشت روابط با سوریه پافشاری کنند در این صورت دولت هرگز تشکیل نخواهد شد. این را کاملا رک و واضح می‌گویم». در واقع، نخستین گره‌ها در تشکیل دولت لبنان، سهم‌خواهی برخی گروه‌های سیاسی است که سقف خواسته‌های‌شان را بالا برده‌اند. تشکیل دولت جدید لبنان پس از عقب‌نشینی برخی  احزاب این کشور خصوصا حزب «جریان آزاد ملی»، مورد حمایت میشل عون، رئیس‌جمهوری کنونی لبنان از تفاهمات انجام شده میان سعد حریری و جبران باسیل، وزیر خارجه این کشور، بار دیگر به مشکل برخورده است. پیش‌تر حریری و باسیل توافق کرده بودند سهم حزب جریان آزاد ملی و میشل عون 10 وزیر در دولت 30 نفره باشد که به دنبال این امر منابعی در جریان آزاد ملی اعلام کردند اخبار منتشر شده مبنی بر موافقت این حزب با این توافق دقیق نیست. در همین راستا چند منبع مسیحی به روزنامه الحیات گفتند در روزهای اخیر پس از مخالفت جریان آزاد ملی با سپردن یکی از وزارتخانه‌های اصلی به حزب القوات اللبنانیه اختلاف میان 2 حزب جریان آزاد ملی و القوات اللبنانیه به ریاست سمیر جعجع بر سر سهم هر حزب در کابینه آتی بالا گرفت. این منابع افزودند: این اختلافات تعدادی از رهبران جریان آزاد را به بررسی ایده کنار گذاشتن القوات اللبنانیه از دولت از طریق متقاعد کردن حریری به این مساله واداشته که سهم این جریان 7 وزیر به جای 6 وزیر باشد و همچنین با دستیابی ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیال پیشرو به 3 پست وزارتی و دادن یک پست وزارتی به حزب الکتائب و یک پست دیگر به جریان المرده به ریاست سلیمان فرنجیه موافقت شود تا جریان آزاد ملی از حضور بقیه وزیران مسیحی در دولت بهره‌مند شود. این منابع گفتند برخی رهبران جریان آزاد قصد دارند به‌رغم مشکلات در مسیر تبلیغات این طرح در سایه پایبندی حریری به اصولی در تشکیل دولت از جمله ایجاد ائتلاف توافق ملی دولتی که القوات اللبنانیه و حزب سوسیال جزئی از آن هستند، ظرف روزهای آینده نظر میشل عون را فاش کنند. این منابع در ادامه تاکید کردند: گره اصلی پیش روی تشکیل دولت جدید که به بعد از عید قربان موکول شده، مربوط به اختلافات درباره نمایندگی احزاب مسیحی در این دولت است. همچنین چند منبع در جریان «المستقبل» اعلام کردند واکنش سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان به اظهارات حریری به این معنا نیست که موضع و شرط حز‌ب‌الله برای تشکیل حکومت عادی‌سازی روابط با دمشق است. سیدحسن نصرالله سه‌شنبه‌شب در سخنرانی خود، بی‌آنکه از حریری نامی ببرد، گفت: «به رهبران دیگری که ما با آنان در موضوع رابطه با سوریه اختلاف‌نظر داریم، نصیحت می‌کنم روی مواضعی که بعداً از آن عقب‌نشینی می‌کنند، پافشاری نکنند». این منابع در ادامه اظهار داشتند: اینکه نخست‌وزیر زیر بار عادی‌سازی روابط با سوریه نمی‌رود در مقایسه با اختلافات داخلی مسیحی بر سر نفوذ در کابینه آتی  تاثیر چندانی بر تشکیل دولت ندارد.

بری: روابط با سوریه ضروری است

در واکنش به سخنان اخیر سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در مخالفت با عادی‌سازی روابط بیروت- دمشق، نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان تاکید کرد که این روابط برای لبنان یک ضرورت و نیاز است. بری از حریری خواست در اتخاذ مواضع خصمانه علیه روابط لبنان و سوریه پیشتازی نکند. به گفته رئیس پارلمان لبنان، این مواضع در شرایط کنونی منطقه و جهان که برای گشایش در روابط با سوریه، نوعی مسابقه شکل گرفته، در تناقض با منافع لبنان است. بری موضع اخیر دبیرکل حزب‌الله لبنان در واکنش آرام به سخنان حریری را ارزشمند توصیف کرد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:

دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند

تدبیر مفسده انگیز دولت در تنظیم بازار گوشت قرمز

طی ماه‌های اخیر ، قیمت گوشت قرمز به‌طور افسارگسیخته‌ای افزایش یافت و دولت با تخصیص ارز 4200 برای واردات این کالا سعی کرد مردم تحت‌فشار قرار نگیرند، ولی نتیجه این سیاست فربه‌تر شدن جیب دلالان و ضعیف‌تر شدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان بود. 

قیمتِ کار خیر

اگر بخواهیم تعدادی از پدیده های اجتماعی پرتکرار و پررنگ سالهای اخیر را برشمریم، بدون شک «انجمن ها و گروه های خیریه» یکی از آنها خواهد بود. راه اندازی گروهها و انجمن های خیریه در نقاط مختلف کشور در سالهای اخیر یکی از پررنگ ترین کارهایی است که از سوی افرادِ مختلف صورت می گیرد.

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب در دیدار مردم آذربایجان شرقی:
دشمن ضعیف است، مسئولین فریب نخورند
پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین