بررسی کمک مالی آل سعود برای بازسازی پایتخت داعش!

به نام سوریه به کام تروریست‌ها!

رقه

کمک مالی ائتلاف غربی در سوریه به میزان ۱۰۰ میلیون دلار توسط عربستان سعودی انجام گرفت تا برای بازسازی شهر«رقه» که مرکز اصلی خلافت گروه تروریستی داعش بود، هزینه شود. شهری که اتاق عملیات فرماندهی و آموزش تروریست‌ها در سوریه بود و تروریست‌ها در زمان اشغال آن مورد حمایت‌های نظامی و مالی غربی‌ها قرار می‌گرفتند.

به گزارش نسیم آنلاین کمک مالی ائتلاف غربی در سوریه به میزان 100 میلیون دلار توسط عربستان سعودی انجام گرفت تا برای بازسازی شهر«رقه» که مرکز اصلی خلافت گروه تروریستی داعش بود، هزینه شود. شهری که اتاق عملیات فرماندهی و آموزش تروریست‌ها در سوریه بود و تروریست‌ها در زمان اشغال آن مورد حمایت‌های نظامی و مالی غربی‌ها قرار می‌گرفتند.

این مبلغ که بزرگ‌ترین کمک مالی به ائتلاف غربی در سوریه محسوب می‌شود در چارچوب تعهد ریاض در جریان همایش وزرای خارجه ائتلاف که 12 ژوییه در بروکسل برگزار شد، قرار است پرداخت شود.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که پیش‌تر اعلام کرده بود، قصد دارد نیروهای این کشور را از سوریه خارج کند، به عربستان پیشنهاد داد چنانچه این کشور مایل به ماندن نظامیان آمریکایی در سوریه باشد باید بهای آن را که چهار میلیارد دلار است بپردازد و ظاهراً ریاض هم این مسأله را پذیرفته است.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، با اعلام این خبر عنوان کرد: این کمک مالی برای بازسازی مناطقی که در شمال شرق سوریه از اشغال داعش آزاد شده، از جمله رقه اختصاص می‌یابد.

در گزارش این خبرگزاری آمده است که در ادامه کمک‌های پادشاهی عربستان سعودی که تا کنون صورت گرفته، این 100 میلیون دلار باعث نجات جان انسان‌ها، فراهم کردن زمینه بازگشت شهروندان آواره سوری و کمک به حصول اطمینان از این است که داعش نمی‌تواند بار دیگر سر برآورد و سوریه و همسایگان آن کشور را تهدید کند یا به برنامه‌ریزی انجام حملات در سایر کشورهای جهان مبادرت ورزد.

البته وزارت خارجه آمریکا  که هم‌سو با سیاست‌های عبری و عربی در منطقه است از کمک یکصد میلیون دلاری عربستان به سوریه قدردانی کرد و آن را برای ایجاد ثبات و پیشبرد تلاش‌های جاری برای بازسازی سریع مناطق آزاد شده از تصرف داعش ضروری برشمرد.

وزارت خارجه آمریکا از عربستان سعودی به عنوان یک‌عضو پایه‌گذار و شریک اصلی در ائتلاف از ابتدای تشکیل آن نام برده و گفته است که در حالی که کیفیت رهبری را عربستان سعودی از خود نشان داده ستایش می‌کنیم، باید اعلام کنیم که هنوز هم برای جنگ علیه داعش و مخصوصاً ایجاد ثبات در مناطق آزاد شده باید کار بیشتری صورت گیرد.

این دلسوزی آمریکا و ادعای سعودی‌ها برای بازسازی رقه و کمک به مردم این شهر در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این ریاض و ائتلاف غربی از بزرگ‌ترین حامیان تروریست‌ها به اشغالگران در شهر رقه بودند و با فراهم کردن تجهیزات نظامی مدرن موجب آوارگی و ویرانی این شهر و دیگر مناطق سوریه را رقم زدند. عربستان سعودی از آغاز بحران سوریه از گروه‌های تروریستی و مخالف دولت سوریه در این کشور و به خصوص شهر اشغال شده رقه به دست آنها حمایت می‌کرده است.

علاوه بر آن ، در حال حاضر برخی از نیروی نظامی عربستان، امارات و اردن در پایگاه‌های نظامی در غرب شهر«عین عیسی» در حومه شمالی رقه در شرق سوریه حضور دارند که این موضوع بارها از سوی دولت سوریه،  مورد اعتراض رسمی قرار گرفته است.

گفته می شود نیروهای موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا به همراه نیروهای دموکراتیک کرد سوریه کنترل مرزهای سوریه و عراق در استان‌های حسکه و نیز منطقه تنف در حومه شرقی حمص را در اختیار دارند و بارها مورد حمایت‌ها نظامی و مالی غرب قرار گرفته‌اند. این کمک‌ها و حمایت‌ها از نیروهای دموکراتیک کرد سوریه تا آنجا پیش رفت که تصمیم بر آن شد تا منطقه خودمختار کردهای سوریه در این شهر شکل بگیرد که با مخالفت دولت سوریه و ترکیه روبه‌رو شد.

آمریکا ازدو سال پیش، به‌رغم هشدارها و مخالفت‌های شدید ترکیه، به بهانه مبارزه با داعش چند هزار کامیون پر از تسلیحات سبک و سنگین به یگان‌های مدافع خلق و نیروهای دموکراتیک سوریه در مناطق شمالی این کشور تحویل داده است. واشنگتن ادعا کرده بود، شناسه این سلاح‌های ثبت شده‌ و هر زمان که اراده کنند، می‌توانند آن را رهگیری کرده و بازبستانند.

ایالات متحده همچنین شبه‌نظامیان کُرد را مهره مؤثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث تروریست‌ها می‌داند اما همین مسأله باعث بروز تنش‌های شدیدی با ترکیه شده است. آنکارا، واشنگتن و کُردهای شمال سوریه را به تلاش برای ایجاد یک «دولت تروریستی» در مرزهای ترکیه متهم کرده و حتی برای ممانعت از به وقوع پیوستن این طرح، دو بار عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه اجرا کرد.

ینی‌شفق: ریاض از تروریسم در سوریه حمایت میکند

البته رسانه‌های ترکیه هم، با پرداختن به موضوع کمک 100 میلیون دلاری عربستان سعودی به مناطق شمالی سوریه، ریاض را به حمایت از گروه‌های تروریستی توصیف کرد.روزنامه «ینی شفق» با بیان اینکه عربستان سعودی با این اقدام  به حمایت از گروه‌های تروریستی در شمال سوریه، پرداخته است، نوشت: «این کمک‌های مالی به سمت شهرهایی مانند رقه که در تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه است، روانه خواهد شد.در حالی که سفارتخانه عربستان سعودی در واشنگتن گفته بود 100 میلیون دلار به گروه‌های فعال در شمال سوریه کمک کرده است، ترکیه این اقدام را حمایت از شبه‌نظامیان کُرد و در تقابل با منافع خود می‌داند.استان «رقه» از مناطقی بود که در سال 2013 به اشغال گروه تروریستی داعش درآمد و پس از اعلام خلافت ابوبکر البغدادی به عنوان مرکز امارت اسلامی مورد ادعای تروریست‌های داعش در سوریه معرفی شد.. نیروهای دموکراتیک سوریه هم از نوامبر ۲۰۱۶ عملیات نظامی برای تسلط بر این شهر انجام دادند در نهایت این شهر با مقاومت ارتش سوریه و محور مقاومت همزمان با آزاد شدن موصل عراق از دست تروریست‌های داعش آزاد شد.از رقه به عنوان خطرناک‌ترین قلعه گروه تروریستی داعش و اتاق فرماندهی در حومه دیرالزور و کرانه شرقی رودخانه فرات نام برده می‌شد.

 رقه از این جهت برای تروریست‌ها حائزاهمیت بود که با سه استان راهبردی «دیرالزور»،«حسکه» و«حلب» همسایه است، همچنین وجود فرودگاه در این شهر و همجواری با رودخانه فرات، اهمیت آن را دوچندان می کرد .ابوبکر البغدادی خلیفه خود خوانده داعش با اعلام مرکزیت رقه به عنوان خلافت داعش در نظر داشت تا از این طریق برسرتاسر منطقه غرب آسیا مسلط باشد.نیروهای ارتش سوریه با حمایت نیروهای محورمقاومت، آخرین تجمعات تروریست‌های داعشی این شهر را مهرماه سال گذشته شکست دادند تا این شهر از اشغال تروریست‌ها آزاد شود.

منبع: صبح نو

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:

احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است

عقب‌نشینی اسرائیل پس از هشت‌روز

اعتصاب غذا میان اسرای فلسطینی در اعتراض به عدم رعایت حقوقشان یا در اعتراض به یک موضوع سیاسی مسبوق به سابقه است. این شیوه اعتراضی در میان اسرای فلسطینی به این‌گونه است که تنها مقدار کمی آب و نمک مصرف می‌نمایند و به‌منظور تحقق خواسته خود دیگر نوشیدنی‌ها و غذاها را از سطح زندان جمع‌آوری می‌نمایند و یا افراد اعتصاب‌کننده تا تحقق خواسته‌های خود از خوردن غذا جز کمی آب و نمک امتناع می‌نمایند.

«تختی» کشی با «تختی»

فیلم، از نظر شخصیت پردازی، چندان موفق نبوده است. هر چند که فیلم از نوع زندگی نامه است اما تلاش نویسنده و کارگردان در شخصیت پردازی از یک قهرمان ملی تنها به خرده اطلاعات روزنامه ها تکیه می کند و مردی سرد، دورن گرا و تنها را به تصویر می کشد که فقط به دیگران کمک می کند و از خانواده خود غافل است.

کاری که دشمن را عصبانی کند درست است

حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر امروز (چهارشنبه) در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی، ارتشِ امروز را متدین‌تر و کارآمدتر از همیشه خواندند و با تجلیل از حضور مؤثر و حیاتی ارتش و نیروهای مسلح در امدادرسانی به سیل‌زدگان، و همچنین با تأکید بر لزوم اتحاد روزافزون نیروهای مسلح و زیبا خواندن دست برادریِ ارتش و سپاه پس از اقدام زشت آمریکایی‌ها علیه سپاه، خاطرنشان کردند: هر کاری که دشمن را عصبانی کند، خوب و درست است و در مقابل همگان باید از هر کاری که دشمن را جری و روحیه آن را تقویت کند،

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
احیا عجولانه وزارت بازرگانی، دردسرساز است
فرمانده معظم کل قوا در دیدار فرماندهان ارتش و نیروی زمینی:
کاری که دشمن را عصبانی کند درست است
فیلم: اعتراض عضو کمیسیون کشاورزی به تشکیل دوباره وزارت بازرگانی؛
احیا وزارت بازرگانی موجب افزایش واردات خواهد شد
عضو کمیسیون عمران در گفت‌وگو با نسیم آنلاین:
احیا وزارت بازرگانی تولید را زمین گیر می‌کند
تبعات تروریستی نامیدن سپاه برای واشنگتن چیست؟
۱۵‌طرح مقابله با اقدامات آمریکا در مجلس
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار شرکت کنندگان در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم
نفس های آخر دشمن است
درخواست مجوز روحانی برای جبران خسارات سیل
اجازه رهبر انقلاب برای برداشت از صندوق توسعه ملی
دلار آمریکا حکم ارز قاچاق پیدا می‌کند
حذف دلار از معاملات خارجی +متن طرح نمایندگان مجلس
۵ اقدام لازم برای مقابله با سیاست جدید امریکا
هدف ترامپ از «تروریست» اعلام کردن «سپاه» چیست؟
تاملی بر انتخاب نام و شعار امسال
چرا سال «رونق تولید»؟