اعتراض جمعی از دانشجویان خوابگاهی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

عنوان

جمعی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی ساکن در خوابگاههای دانشگاه علوم پزشکی در اعتراض به "ارسال پیامک تخلیه خوابگاهها تا اول شهریور ماه"، تجمع کردند.

به گزارش ایسنا، در متن این پیامک که چند شب گذشته از مدیریت امور دانشجویی دانشگاه برای دانشجویان مجرد و متاهل دوره های تحصیلات تکمیلی ارسال شده، آمده است: «با استناد به ماده 25 ایین نامه اسکان و با توجه به کمبود ظرفیت خوابگاهی، مجوز اسکان دانشجویان Ph.D و دستیار لغو می شود. لذا حداکثر تا تاریخ 1/6/97، نسبت به تسویه و تخلیه خوابگاه اقدام کنید.»

در این رابطه یکی از دانشجویان Ph.D نانوپزشکی به ایسنا، گفت: این پیامک در حالی بدون اطلاع قبلی برای دانشجویان ارسال شده این در حالی است که تنها 3 روز برای تخلیه خوابگاه مهلت داریم و دهه اول شهریور نیز زمان برگزاری مهمترین امتحانات تحصیلات تکمیلی از جمله آزمون های جامع، ارتقاء و بورد بوده که این مساله استرس زیادی به دانشجویان وارد کرده است.

دانشجوی دیگری با اشاره به نگرانیهای خود و هم اتاقی‌هایش نسبت به مهلت محدود تخلیه خوابگاه، گفت: اینطور به نظر می رسد که دانشجویان تحصیلات تکمیلی بار اضافی بر دوش دانشگاه بوده و به همین دلیل دانشگاه مسئولیت و تعهدی در قبال کمک به اسکان دانشجویان ندارد.

دانشگاه تعهدی مبنی بر اسکان خوابگاهی دانشجویان تحصیلات تکمیلی ندارد

در این رابطه امیرحسین حکیمیان مدیرامور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اعتراض دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه نسبت به پیامک ارسالی مبنی بر تخلیه خوابگاهها تا اول شهریور، عنوان کرد: اطلاع رسانی دررابطه با تخلیه خوابگاههای تحصیلات تکمیلی از بهمن ماه سال گذشته طی جلسات مختلف با اعضای شوراهای صنفی و جلسات با دانشجویان انجام شده و این پیامک اولین اقدام برای اطلاع رسانی نبوده و دانشجویان پیش از این نسبت به این مساله آگاه بودند.

وی با بیان اینکه این تصمیم در پی مشکلات مالی و اقتصادی حاکم در جامعه و به تبع آن دانشگاه اتخاذ شده است، عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سالها پیش در رابطه با خوابگاه و اسکان دانشجویان با مشکلاتی روبرو بوده است. به گونه ای که آخرین خوابگاه دانشگاه 22 سال پیش ساخته شده و بعد از آن دیگر اقدامی برای ساخت و تامین خوابگاه انجام نشده است. البته دانشگاه در حال ساخت یک خوابگاه جامع 700 نفره در منطقه اوین است که با تکمیل آن بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد ولی در مقطع کنونی دانشگاه با مشکلات و محدودیتهایی روبروست که در پی آن تصمیم اخیر را اتخاذ کرده است.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بر اساس آیین نامه اسکان خوابگاهی دانشگاه تنها در صورت داشتن امکانات لازم برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی شرایط اسکان خوابگاهی را فراهم می کند، گفت: چندین سال گذشته مدیران قبلی دانشگاه برای تامین خوابگاه نسبت به اجاره دو خوابگاه  اقدام کردند که اجاره این خوابگاه ها بار سنگینی برای دانشگاه ایجاد کرده به گونه ای که حدود 5 و نیم میلیارد در سال فقط هزینه اجاره این خوابگاههاست که با اضافه کردن هزینه های جانبی سالانه حدود 7 میلیارد تومان برای این دو خوابگاه هزینه می‌شود.

حکیمیان با بیان اینکه در شرایط موجود برقراری تعادل بین منابع مالی موجود و هزینه کرد، با توجه به شرایط اقتصادی دانشگاه و کل جامعه ، بسیار مشکل است، تصریح کرد: با این حال مسئولان دانشگاه و معاون محترم دانشجویی و فرهنگی پیگیر راه حلی برای تامین منافع دانشجویان هستند. البته این مسایل به وزارتخانه و سازمان سنجش نیز منتقل شده تا در دفترچه آزمون محدودیت های خوابگاهی دانشگاه منعکس شود تا دانشجویان بتوانند با آگاهی نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

وی افزود: البته با تکمیل پروژه و احداث خوابگاه 700 نفره گل مریم امیدواریم که در آینده بتوانیم پاسخگوی نیاز کلیه متقاضیان اسکان در خوابگاه باشیم.

حکیمیان با بیان این که در آیین نامه اسکان خوابگاهی ذکر شده که دانشگاه تعهدی مبنی بر اسکان خوابگاهی دانشجویان تحصیلات تکمیلی ندارد، عنوان کرد این مساله هم در پورتال دانشگاه موجود است و هم به معاونت آموزشی دانشگاه اعلام شده که این مساله را در زمان ثبت نام به دانشجویان تحصیلات تکمیلی منعکس کنند.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه پیش از این دانشگاه تمام سعی خود را برای اسکان دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کار برده بود، گفت: این قضایا و محدودیت ها تحت تاثیر شرایط اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه و تحت فشار قرار گرفتن دانشگاه پیش آمده و البته برای برون رفت از این بحران و حل مساله نیز در حال تلاش هستیم.

وی با بیان این که دانشجویان تحصیلات تکمیلی خوابگاهی دانشگاه حدود 400 نفر هستند، گفت: به این دانشجویان اعلام شده که تا اول شهریور نسبت به تخلیه خوابگاه اقدام کنند تا برای اسکان دانشجویان ورودی جدید که بر اساس قانون موظف به تامین خوابگاه آن ها هستیم با مساله ای روبرو نباشیم. البته در حال حاضر در پی حل مشکل هستیم و این طور نیست که نسبت به مشکل دانشجویان و حل موضوع بی تفاوت باشیم.

مدیر امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: از هفته گذشته، نشستی با اعضای شورای صنفی تحصیلات تکمیلی برای روز سه شنبه سی ام مرداد ماه تنظیم شده است و امروز در پی مطالبات دانشجویان، با اعضای شورای صنفی خوابگاه ها و شورای صنفی دانشجویان تحصیلات تکمیلی جلسه ای برگزار کردیم و پیشنهاداتی از طرف ما و دانشجویان مطرح شد که در پی آن تصمیم نهایی در جلسه هم اندیشی معاونت دانشجویی و فرهنگی با اعضای شورای صنفی دانشجویان تحصیلات تکمیلی اتخاذ می شود.

حکیمیان در خاتمه هدف مدیریت امور دانشجویی را پیگیری مطالبات دانشجویان عنوان کرد و گفت: در واقع اتفاقی که افتاده کاری غیرقانونی نیست، با این حال پیگیر حل مساله هستیم.

گفتنی است در پی تجمع دانشجویان، جلسه ای با حضور معاون دانشجویی و فرهنگی و سایر مسئولان دانشجویی دانشگاه با اعضای شورای صنفی دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه برگزار وطی آن پیشنهادات دانشجویان و دانشگاه عنوان و بررسی شد. در نهایت مقرر شد تصمیم نهایی در این رابطه روز سه شنبه 30 مرداد ماه درجلسه هم اندیشی معاونت دانشجویی و فرهنگی با اعضای شورای صنفی دانشجویان تحصیلات تکمیلی اتخاذ شود.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

عدالتخواهی در بین جوان‌ها زنده‌ست
ده‌ونک؛ ماجرای قانون و انصاف!
مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران مطرح کرد؛
پرداخت کمک هزینه ازدواج بدون محدودیت زمانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین