انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی

لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است

سعید لیلاز

حال در این بین اصلاح طلبان باید به این سوال پاسخ دهند که بابت این وضعیت آشفته کشور، روحانی بیشتر مستوجب عذر خواهی از پیشگاه ملت است یا آن هایی که مردم را دوعوت به تَکرار می کرند؟

نسیم آنلاین: تَکرار ها تبدیل به انکار شده است؛ این وضعیت این روزهای رابطه دولت روحانی با اصلاح طلبان است. هر چند ماه عسل اصلاح طلبان و اعتدالی ها از همان اواخر دولت اول روحانی به اتمام رسید اما همچنان روابط گرم بود تا اینکه ناکار‌آمدی دولت روحانی و سراب برجام عیان‌تر خود را نشان داد. اصلاح طلبان راه انکار و جدا کردن حساب خود با روحانی را در پیش گرفته‌اند.

سعید لیلاز اقتصاد دان حامی روحانی بدون اشاره به حمایت های خود از روحانی در مصاحبه ای با یورونیوز انتقادات تندی را مطرح کرده است. گویا  او و همفکرانش نبودند که به مردم هشدار می دادند در صورت پیروزی رقیبان با دلار ده هزارتومانی مواجه خواهند شد و هم حزبی‌ها و هم‌جناحی‌هایشان در دولت عامل بوجود آمدن چنین وضعی برای مردم هستند او در این مصاحبه می‌گوید: «... عامل دیگر اما سوءمدیریت دولت اقای روحانی است که به ناشیانه ترین شکل ممکن با این پدیده برخورد کرد. به نظر من آقای روحانی هیچ تصویر و برآورد روشنی در روز اول از موج تحریم هایی که به سمت اقتصاد ایران سرازیر می شد نداشت. تصمیم هایی گرفت و تدبیرهایی اتخاذ کرد که به التهابات بازار دامن زد. مثلا به جای اینکه جلوی مصرف ارزی را بگیرند شروع کردند به یک سلسله اقدامات مشوق مصرف ارز از جمله اعطای ۵۰۰ یا هزار یورو برای سفر خارجی که منجر به افزایش تقاضای سفر خارجی شد در حالیکه ما باید جلوی آن را می گرفتیم. بی کفایتی و فسادی که دستگاه دولت را گرفته عامل تشدید وخامت اوضاع ارز است.»

 علاوه بر اینکه اصلاح طلبان در صدد جدا کردن خود از دولت روحانی هستند باید به این نکته هم توجه کرد که خود اصلاح طلبان متعرف اند که دولت اختیارات قانونی برای حل مشکلات کشور را دارد؛ اعترافی که ادعاهای برخی دولتی ها در مواقعی که مورد نقد قرار می گیرند برای اینکه اختیارات کافی نداریم یا نهادهایی در کار دولت دخالت می کند را رد می کند. به واقع همراهان روزهای شیرین دولت روحانی امروز به صراحت می گویند این بی عملی و ناکار آمدی حسن روحانی بوده است که موجب وضعیت فعلی شده است. سعید لیلاز در اینباره گفته است: «من پشت پرده را نمی دانم ولی اختیاراتی که آقای خامنه ای به روحانی و سران سه قوه داده اگر به چوب داده بود تا الان یک کاری کرده بودند. اما ناشایست ترین مردانی که ممکن بود در ۲۵۰ سال گذشته در آمریکا سر کار بیایند الان روی کار آمده اند و دارند اقتصاد و مسئولان و دولتمردان و رهبری ایران را روی انگشت می چرخانند و ما را مسخره می کنند. مسئولیت این را من اساسا متوجه آقای روحانی می دانم چون ما از ۸ یا ۹ ماه قبل مکرر به آقای روحانی هشدار دادیم که بحران در پیش است و دلار را بحران خواهد گرفت.» حال در این بین اصلاح طلبان باید به این سوال پاسخ دهند که بابت این وضعیت آشفته کشور، روحانی بیشتر مستوجب عذرخواهی از پیشگاه ملت است یا آن هایی که مردم را دعوت به تَکرار می‌کردند؟

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
آقای ظریف متوجه هستید که... ؟!
۶ ایراد شریعتمداری به اظهارات عجیب ظریف
آیا «تعامل سازنده» و همسویی با نظام جهانی موجب رفاه و پیشرفت کشور می‌شود؟
مرگ بر آمریکا کلیشه نیست
سرلشکر صالحی در همایش پدافند غیرعامل:
پناهگاه‌های صهیونیست‌ها گورهای دسته جمعی آنها خواهد شد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین