نسیم آنلاین بررسی می‌کند

۴پیام راهبردی نشست تهران

پیام روشن محور مقاومت به ترامپ، سوریه جای تروریست‌ها نیست

عنوان

نشست تهران با حضور اردوغان و پوتین و روحانی پیرامون حل بحران سوریه برگزار شد تا گام مهمی برای پایان تروریسم در این کشور باشد.

نسیم آنلاین: دیروز تهران شاهد نشست سران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه با موضوع بحران سوریه بود؛ نشستی که در ادامه طرح ریزی فرایند صلح در سوریه و پایان دادن به بحران این کشور برگزار شد. اهمیت این نشست بعد از نشست سوچی و آنکار ناظران را بر آن داشت که از آن به عنوان گام نهایی ایران، روسیه وترکیه برای طراحی فرایند صلح در سوریه و پایان دادن به تروریسم نام ببرند.

نشست های سه جانبه ایران، ترکیه و رسیه در ادامه روندی است که در شهر آستانه قزاقزستان آغاز شد. در این روند قرار شد گفتگوهایی بین دولت و معارضین سوری صورت بگیرد و دولت به سمت تدوین قانون اساسی جدید حرکت کند؛ پیش شرط شروع این روند برقراری آتش بس در مناطق بحرانی بود که در نتیجه آن امروز شاهد برقرای آتش بس در بخش های گسترده خاک سوریه هستیم.

در حالی که نشست تهران گام سوم ترکیه، ایران و رسیه برای حل بحران سوریه بود اما به دلایلی که در زیر به آن ها پرداخته ایم نشست تهران حاوی پیام های راهبردی است که در نشست های قبلی در سوچی و آنکارا یا شاهد این پیام ها نبودیم یا بسیار کم رنگ تر از نشست تهران به چشم می آمد.
1)  نشست تهران تاکیدی دوباره براین گزاره بود که حل بحران سوریه تنها توسط کشور هایی امکان پذیر خواهد بود که خود عامل ایجاد بحران نبودند. در واقع اگرچه  غرب با یاری گرفتن از قدرت رسانه ای و دیپلماتیک خود به دنبال ارئه تصویر «ناجی» از خود برای ملت سوریه و معرفی ایران و روسیه به عنوان عوامل ایجاد تنش در سوریه هستند  اما در عرصه عملی این ایران و روسیه هستند که توانستند بحران نظامی را تا سطح زیادی کاهش دهند و امروز در عرصه دیپلماتیک هم با ارتباط گیری با بشار اسد و معارضان غیر خشونت طلب سوری در حال تدوین فرایند صلح و کمک به ملت سوریه برای رسیدن به قانون اساسی جدید هستند.
این پیام در حالی از نشست تهران به دنیا مخابره شد که آمریکایی که خود را قیم و حاکم بر کشورهای دیگر می بینید امروز در سوریه جز یک بازیگر منفور هیچ نقش دیگری نمی تواند ایفا کند و اقمار منطقه ای آمریکا هم در عقب نشینی آشکار زمین بازی در سوریه را به رقبای خود واگذار کرده اند.

2)  با در پیش گرفتن صبرهای راهبردی از سوی محور مقاومت و از طرف دیگر سیاست های یکجانبه گرایانه و قلدرمابانه ترامپ، یارگیری مناسبی در بحران سوریه توسط محور مقاومت صورت گرفت و امروز ترکیه از یک بازیگر مخرب در بحران سوریه به یک بازیگر سازنده تبدیل شده است. نباید فراموش کنیم که اردوغانی که امروز در تهران دست در دست جمهوری اسلامی قرار می دهد همان اردوغانی است که با در پیش گرفتن سیاست های نوعثمانی گری خود به حمایت از تروریست های در سوریه پرداخت و به چیزی کمتر از برکناری بشار اسد قانع نبود و ایران را متهم به گسترش شیعه گری در منطقه می کرد. اما امروز رسانه ها ماه های زیادی است که  مطالبه برکناری اسد را از دهان اردوغان نشنیده اند و این خود به خود حاصل نشده است. اردوغان امروز نه تنها حرفی ارفتن بشار اسد نمی زد بلکه در یک عقب نشینی راهبردی «هیات تحریر الشام» که همان جبهه النصره و برخی زیر شاخه های القاعده هست را به عنوان گروه تروریستی شناسایی می کند در حالی که تا چند وقت اخیر با جبهه النصره مشغول معاشقه سیاسی بود.

3) نشست تهران حاوی یک پیام راهبردی و مهم دیگر هم بود. در حالی که ترامپ با سیاست های یکجانبه گرایانه خود و بی توجهی به معاهدات بین المللی از برجام خارج شده است و در تلاش است با تحریم های ثانویه و فعالیت های دیپلماتیک ایران را منزوی و عامل خشونت در منطقه معرفی کند این تهران است که نخ تسبیح تحولات منطقه را در دست گرفته و با کنار زدن آمریکا و کم رنگ کردن نقش این کشور در بحران سوریه در حال به ثبات رساندن وضعیت سوریه و بهبود شرایط این کشور است.  اگر به این گزاره که آمریکا به دنبال برکناری بشار اسد و ایران به دنبال ماند او بود دقت کنیم و امروز مشاهده کنیم که بشار اسد همچان در جایگاه قانونی خود برخلاف خواست غیر قانونی سردمداران کاخ سفید قرار دارد به اهمیت این نکته بیشر پی خواهیم برد.

4) نشست تهران در حالی دیروز برگزار شد که محور مقاومت در «ادلب» در حال یکسره کردن تروریسم در سوریه است. با  اعلام راهبرد مقاومت در پایان دادن به حیات تروریست ها در ادلب آمریکا و همپیمانانش دوباره بهانه هایی برای حمایت از تروریستها علم کردند و دوباره بحث استفاده از صلاح های شیمایی را مطرح کردند. تاکید نشست تهران بر پایان دادن به کار تروریست ها و تصرف ادلب توسط دولت قانونی سوریه پیام دیگری از تهران به واشنگتن مخابره کرد مبنی بر این که قرار نیست در ادلب اغماضی صورت بگیرد و محور مقاومت مصم به تصرف ادلب است و در صورت حمله آمریکا با تمام توان واکنش نشان خواهد داد. از این رو در بیانیه پایانی نشست سه جانبه تهران اعلام شد که گرچه بازیگران حاضر در عرصه بحران سوریه، هریک بر اساس شرایط استراتژی تدوین و تاکتیک پیاده می کنند اما تمامیت ارضی این کشور و حفاظت از جان غیرنظامیان اولویت مشترک آن ها است.

ارسال نظر

تحلیل یک نماینده مجلس از عدم تغییر در تیم اقتصادی دولت

شاهد هیچ پوست‌اندازی در دولت نخواهیم بود

۳ شکست آمریکا پس از خروج از برجام

دولت آمریکا روزی که از برجام خارج شد، 3هدف اصلی در مقابل ایران تعریف کرده بود که در هر 3 شکست خورده است. هدف نخست، ایجاد دوقطبی میان برنامه موشکی و منطقه‌ای و اقتصاد کشور و به دنبال آن درگیر کردن مردم و نظام و همچنین ایجاد درگیری درون نظام بر سر این موضوع بود.

چند نکته درباره جایگاه قانونی نظرات «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست­های کلی نظام»

وظیفه نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام و نظارت بر انطباق و عدم مغایرت مصوبات مجلس با آنها، به استناد بند 2 و ذیل اصل 110 قانون اساسی توسط مقام رهبری به «هیأت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام» تفویض شده است.

بازهم لیست سیاه

گروه ویژه اقدام مالی مهلت ایران برای اجرای اصلاحات مورد نظر این گروه را تا فوریه ۲۰۱۹ تمدید کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عواقب مرگ جمال خاشقچی دامنگیر ولیعهد شد
هیأت علمای عربستان خواستار برکناری بن سلمان شد
آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین