روابط ایران با چین، هند و روسیه استراتژیک است

ایران چین

برخی روابط این روزهای ایران با کشورهایی چون روسیه، چین و هند را چرخش به سمت بلوک شرق با همان مختصات ایدئولوژیکی، سیاسی و اقتصادی سابق تفسیر می‌کنند

به گزارش نسیم‌آنلاین، محمدحسین ملائک، سفیر سابق ایران در چین است. البته او سابقه حضور در سفارت ایران در قلب اروپا یعنی سوئیس را نیز در کارنامه دارد و چند سالی را نیز در وزارت خارجه مسئولیت‌های متفاوتی را تجربه کرده است. ملائک نسبت به روابط ایران و چین در سال‌های اخیر نکات فراوانی در ذهن دارد و در برهه‌های مختلف در گفت‌وگو با رسانه‌ها تلاش کرده نسبت به تبیین راه و روش تامین منافع ملی اقدام کند. او حالا در جریان چالش سیاسی میان ایران و آمریکا که این روزها یک جنگ سخت اقتصادی را هم رقم زده، ایده و نظرهایی دارد که می‌تواند در دوران یادشده برای کشور مفید باشد.

ملائک در گفت‌وگوی خود با «فرهیختگان» نسبت به تفکیک و طبقه‌بندی روابط سیاسی و اقتصادی ایران با کشورهای مختلف اقدام کرد و مهم‌ترین فرصت‌های ایران در دوران جدید را برای مقابله با تهدیدات آمریکا برشمرد.

سفیر سابق ایران در سوئیس در ابتدای گفت‌وگوی خود در پاسخ به سوال «فرهیختگان» درخصوص این شبهه که «برخی روابط این روزهای ایران با کشورهایی چون روسیه، چین و هند را چرخش به سمت بلوک شرق با همان مختصات ایدئولوژیکی، سیاسی و اقتصادی سابق تفسیر می‌کنند»، توضیح داد: «ما امروز دیگر چیزی به‌نام بلوک شرق نداریم و از طرفی معتقدم رابطه ایران با هرکشوری که بتواند در دوران بحران و نیاز به هرصورت، به ما یاری رساند، می‌تواند رابطه استراتژیک داشته باشد.»

ملائک در توضیح این گزاره ادامه داد: «در دور قبلی تحریم‌ها، دبی و مجموعه حاضر در آن دارای روابط ویژه‌ای با ایران بودند، به‌طوری که این رابطه برای ایران یک رابطه استراتژیک محسوب می‌شد. حالا اما این نقش را در دوره جدید، عمان و تا حدی قطر برعهده خواهند داشت. از طرف دیگر به نظر می‌رسد این روزها و در ایام آتی نقش پاکستان هم برای ایران بسیار استراتژیک خواهد بود، چراکه شرایط داخلی نوین این کشور به ایران اجازه می‌دهد بخشی از نیازهایش را از پاکستان تامین کند.»

وی در ادامه افزود: «در جمع‌بندی این موضوع باید بگویم به هر صورت رابطه با هرکشوری که بتواند تامین‌کننده بدون دردسر و پایدار منافع ایران باشد، برای ما استراتژیک محسوب می‌شود.» سفیر سابق ایران در چین با اشاره به حجم مبادلات بالای ایران و چین در سال‌های گذشته و همچنین روابط رو به رشد اقتصادی ایران با روسیه اهمیت این کشورها را در آینده روابط اقتصادی سیاسی ایران مهم دانست و تاکید کرد: «در چارچوب رابطه با کشورهایی که ایران با آنها روابط استراتژیک دارد، چین و روسیه به‌دلیل اینکه تامین‌کننده بخش عمده‌ای از نیازها‌ی ایران چه از لحاظ امنیتی و چه از لحاظ اقتصادی و معیشتی و بسیاری وجوه دیگر هستند، نقش عمده‌تری را بازی می‌کنند و لذا اهمیت بیشتری دارند.»

محمدحسین ملائک در پاسخ به سوال دیگر «فرهیختگان» درخصوص کم و کیف رابطه ایران با کشورهای اروپایی خاطرنشان کرد: «رابطه ایران با اروپا از این جهت استراتژیک نیست، چون مجموعه این کشورها به‌طور اصولی با نظام سیاسی حاکم بر ایران خیلی راحت نبوده و نیستند و اگر به‌دنبال تغییر رژیم در ایران نباشند، به جد به‌دنبال تغییر رفتار یا دخالت سیاسی در امور داخلی ایران هستند، چنانکه کشورهایی که در بخش اول از آنها صحبت و توضیحاتی درخصوص آنها ارائه شد، به‌دنبال این‌گونه اهداف در ایران نیستند.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی همچنین با اشاره به ماجرای برجام و ادامه مذاکره ایران با اروپایی‌ها برای حفظ چارچوب توافق هسته‌ای و تامین منافع ایران در ایام خروج آمریکا از این توافق بیان داشت: «ما در مورد ویژه‌ای مثل برجام البته بیشتر با اروپا تعامل سیاسی داشته و خواهیم داشت و لذا از این منظر نیاز است برای تامین منافع ملی سفرای اروپایی فعال‌تری از آنچه که فعلا داریم داشته باشیم تا از رقابت یا اختلاف موجود میان این کشورها با آمریکا استفاده کنیم.»

ملائک علاوه‌بر این در پایان گفت‌وگوی خود با ابراز ناخرسندی از عدم معرفی سفرای ایران در کشورهای مهمی چون چین و هند که روابط گسترده‌ای با ایران دارند، تاکید کرد: «مدیریت رابطه ایران و چین متاسفانه امروز در اختیار پکن است. آنها هم در ایران سفیر دارند و فعالیت‌های خود را پرقدرت ادامه می‌دهند. در مورد سایر کشورها از جمله هند نیز که امروز ایران در این کشور فاقد سفیر یا نمایند مناسب است، باید آن را نتیجه کاهلی وزارت خارجه دانست که موضوع را کم‌اهمیت تلقی کرده و نسبت به آن اقدام فوری و لازم صورت نداده است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

پیام رهبر انقلاب به مناسبت شهادت پاسداران انقلاب
ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه
بیانیه راهبردی رهبر حکیم انقلاب در آغاز دهه پنجم انقلاب
گام دوم انقلاب اسلامی
نگاهی به دستاوردهای انقلاب کبیر اسلامی ملت ایران
حاصل چهل سال
رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان نهاجا:
مرگ بر آمریکا از دهان ملت ایران نخواهد افتاد
جزئیات و چگونگی نحوه اجرای عفو و تخفیف مجازات‌ محکومان اعلام شد
عفو بزرگ
محمد جواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:
اینستکس همان ساز و کار نفت در برابر غذاست
اینستکس مقدمه برجام موشکی و منطقه‌ای است؟
سناریوی اروپا برای حفظ برجام و امتیازگیری بیشتر از ایران
وحیدجلیلی در چهلمین نشست جنبش عدالتخواه دانشجویی:
عدالت مجاهد میخواهد نه بچه سوسول /حکومت علی(ع) مغلوب جنگ نرم شد
تحلیل سلیمی‌نمین از ابعاد حمایت رسانه‌های اصلاح‌طلب از کودتای آمریکایی ونزوئلا
اصل مقاومت را هدف گرفته‌اند، ونزوئلا بهانه است!
سعید جلیلی در جمع فعالان فرهنگی سبزوار:
نه دیپلماسی توئیتری جواب می‌دهد نه فشار پیامکی
چرا کانال مالی اروپا سرکاری است!
۵ نکته درباره کانال مالی INSTEX
حاشیه نگاری دیداری صمیمی و آموزنده با مقام معظم رهبری
آغاز گام چهل و یکم انقلاب با دغدغه های تمدنی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین