باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می‌دهد؛

سرطان سینه بیخ گوش آقایان!

عنوان

یک متخصص سرطان شناسی و رادیوتراپی آنکولوژی معتقد است سرطان سینه بیماری است که امکان بیماریابی و کشف آن در مراحل اولیه از مشخصه‌های اصلی آن به شمار می‌رود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سرطان سینه یکی از سرطان ها شایع در بین زنان است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان و بهبودی است. این سرطان از یک سلول کوچک آغاز و به مرور افزایش پیدا می کند، پس با تشخیص این سلول کوچک در مراحل اولیه، روند بیماری قابل درمان و از بین رفتن است.

سلول های سرطانی بسیار سریعتر از سلول های سالم در بدن رشد می کنند و با از بین بردن سلول های سالم، به مرور جایگزین آن ها می شوند. خانم ها به محض مشاهده حالت غیر طبیعی و یا احساس وجود توده در سینه خود باید به پزشک مراجعه کنند تا از روند بیماری جلوگیری به عمل آید.

حسین فودازی دبیر انجمن رادیوتراپی آنکولوژی ایران و متخصص سرطان شناسی و رادیوتراپی آنکولوژی در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص علت سرطان سینه، اظهار کرد: سرطان سینه به عنوان شایع ترین سرطان در خانم ها شناخته می شود و به طور متوسط از هر 12 خانم که در کشور یک نفر مبتلا به سرطان سینه خواهد شد. در حدود 7 هزار مورد جدید، سالیانه در کشور مبتلا به سرطان می شوند که حدود یک سوم از سرطان ها را سرطان سینه در خانم ها تشکیل می دهد.

این متخصص سرطان شناسی بیان کرد: سرطان سینه بیماری است که امکان بیماریابی و کشف آن در مراحل اولیه از مشخصه های اصلی آن به شمار می رود و شانس موفقیت درمان بالاتری دارند. در کلیه سرطان ها این به عنوان یک مسئله مورد قبول، جا افتاده است و می توان گفت سرطان ها در مراحل اولیه بهتر قابل درمان و پیشگیری بوده و با پرتودرمانی، شیمی درمانی و جراحی می توان آن را درمان کرد.


بیشتر بخوانید: روایت بانويى که سرطان سینه را ناباورانه شکست داده است


آیا سرطان درمان قطعی دارد؟

فودازی ادامه داد: سرطان درمان قطعی دارد اما سرطان هایی که در مراحل ابتدایی کشف و در مراحل بالینی باشند و هنوز با اجزای دیگر بدن  از جمله زیر بغل درگیری پیشرفته ای نداشته باشند، سریعتر قابل درمان است. نوعی از سرطان وجود دارد که در نقاط دور دست بدن از جمله استخوان ها، کبد و ریه قابل پیشرفت است که می توان با تشخیص سریع آن را درمان کرد.

وی افزود: سرطان در مراحل پیشرفته نیز قابل درمان است و با استفاده از تکنیک و روش های درمانی، داروهای جدید و پرتودرمانی می توان این امکان را فراهم کرد تا افرادی که مبتلا به سرطان هستند شانسی بیشتر و بهتر برای یک زندگی با کیفیت و  طول عمر بیشتر و مفیدتری داشته و کمتر نگران بیماری خود باشند.

روش تشخیص سرطان سینه چیست؟

این متخصص سرطان شناسی با اشاره به روش های تشخیص سرطان در مراحل اولیه، تشریح کرد: هر توده ای که در بافت سینه وجود دارد و فرد تشخیص دهد که این توده غیر طبیعی و به تازگی در بدنش پیدا شده است و ارتباطی با سیکل عادت های ماهیانه او ندارد، می تواند مهمترین علت سرطان سینه به شمار رود. نکته مهم در سرطان یابی توجه به این موضوع است که اگر سرطان در مراحل اولیه کشف شود، خودآگاهی فرد از همه چیز مهمتر خواهد بود.


بیشتر بخوانید: آیا سرطان سینه با نمونه برداری در بدن پخش می شود؟


چک کردن ماهانه سینه را فراموش نکنید

فودازی ادامه داد: اگر یک خانم جوان و میانسال با چک کردن هر ماهه سینه خود، وجود توده ای را تشخیص دهد باید سریعا به پزشک مراجعه کند و اگر نشانه ای جدید مانند تورفتگی نوک سینه، تراشه های غیر معمول در سینه یا لمس توده در سینه را مشاهده کرد  باید سریعا به پزشک مراجعه کند. توده هایی که در سینه پیدا می شوند نیاز به بررسی های تکمیلی و دقیقی مانند ماموگرافی، سونوگرافی و بیوپسی دارند.

وی با تاکید بر اینکه توده های سرطانی معمولا همراه با درد نیست، بیان کرد: روش های از بین بردن موهای زائد زیر بغل تاثیری زیاد در ایجاد سرطان ندارد اما می تواند بیماری فرد مبتلا به سرطان را تشدید کند. توجه کنید که افزایش وزن در خانم ها به ویژه در دوران نوجوانی و جوانی و کم تحرکی و فعالیت فیزیکی پایین می تواند بعد ها در میان سالی شانس ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

این متخصص سرطان شناسی در پایان یادآور شد: سرطان سینه ممکن است در آقایان هم وجود داشته باشد اما درصد آن نسبت به خانم ها خیلی کمتر است شاید یک درصد در آقایان این بیماری وجود داشته باشد که باید سریعا تشخیص و درمان شود.

///// سرطان سینه

آیا سرطان سینه نیاز به جراحی دارد؟

رباب انبیایی متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص درمان سرطان سینه، اظهار کرد: سرطان سینه درمان گروهی دارد و یک تیم از پزشکان و متخصصین بر روی بیمار کارهای جراحی، رادیولوژی، پاتولوژی، آنکولوژی و زنان انجام می دهند، متخصصین زنان نابارور و فوق تخصص آنکولوژی زنان و حتی روانشناس و متخصص ژنتیک هم در درمان کانسر پستان دخیل هستند.

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست بیان کرد: بیماری باید در مرحله اول تشخیص داده شود و بعد به سراغ عمل جراحی خواهیم رفت؛ شیمی درمانی، رادیوتراپی، هورمون درمانی و یا درمان ایمونوتراپی و تارگت تراپی از روش های درمانی سرطان به شمار می رود، اما سوالی که پیش می آید برای برخی افراد مهارکننده تخمدان در چه گروه از بیماران مؤثر است؟، برای چه گروهی از بیماران ممکن است آن را استفاده کنیم؟، تا چه مدت درمان ادامه پیدا می کند؟، اگر مجبور به استفاده از مهارکننده تخمدان هستیم عوارض آن چیست.


بیشتر بخوانید: مهم ترین عوارض ناشی از رادیوتراپی در درمان سرطان سینه


استفاده از مهارکننده های فعالیت تخمدان در درمان سرطان سینه

انبیایی ادامه داد: بیماران مبتلا به سرطان سینه و بر حسب نوع تومور انواع مختلفی دارند؛ تومور ممکن است در بررسی اولیه منشأ مجاری شیری یا غده های شیری داشته باشد که شایع ترین آن سرطان منشأ مجاری شیری است که بر حسب تقسیم بندی ممکن است وابسته به هورمون باشند یا نباشند.

وی بیان کرد: در شیمی درمانی زمانی که می خواهیم وارد بحث رادیوتراپی و هورمون درمانی شویم باید بداینم چه چیزی برای بیماران استفاده می شود؛ در بیماران سرطانی استفاده از مهارکننده های فعالیت تخمدان برای درمان و کنترل بیماری و تومور اثری ندارد ولی ممکن است در بعضی موارد برای کنترل خونریزی استفاده شود.

آیا مهارکننده های فعالیت تخمدان در بیماران سرطانی پیشرفته کاربرد دارد؟

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست گفت: طبق بررسی های اخیر بیمارانی که دچار تومور هورمون گیرنده مثبتی هستند و بیماری آن ها پیشرفته است و از دسته بیماری های پر خطر به شمار می روند و شامل بیمارانی هستند که گیرنده لنفاوی مثبت دارند یا کسانی که سن خیلی پایینی دارند و می توان از مهارکننده فعالیت تخمدان در آن ها استفاده کرد.

انبیایی افزود: اگر بیماری محدود و در مراحل اولیه باشد استفاده از مهارکننده نفعی به بیمار نمی رساند و فقط عوارض ایجاد می کند بنابراین مهم است مرحله بیماری به موقع تشخیص داده شود؛ این درمان ها بسیار پر عارضه هستند و بیمار باید حتما تحت نظر پزشک متخصص باشد و بتواند عوارض را کنترل کند.


بیشتر بخوانید: کمر درد، زنگ خطر ابتلا به کشنده ترین سرطان در بانوان


آیا افرادی که مهارکننده تخمدان استفاده می کنند باردار می شوند؟

وی اضافه کرد: افرادی  که در انتهای سه سال درمان بیماری هستند می توانند باردار شوند و حتی بارداری می تواند در سلامت خانم اثر مثبتی داشته باشد و در برخی افراد دیده شده سلامت آن ها ارتقا پیدا کرده است.

این متخصص رادیوتراپیست و آنکولوژیست در پایان یاد آور شد: خانم هایی که باردار نمی شوند و دوست دارند  فرزند داشته باشند باید قبل از شروع شیمی درمانی حفظ جنین و تخمک انجام شود، این تخمک و جنین برایشان فریز شود و در نهایت در خاتمه درمان بین سه تا پنج سال اگر تخمدان آن ها ناشی از  شیمی درمانی از کار افتاده باشد می توان از آن تخمک و جنین فریز شده استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نگاهی به پدیده فقر و کارهای خیریه

قیمتِ کار خیر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر را باید جشنواره «تنوع و تکنیک» نامید؛ جشنواره‌ای که مهمترین ویژگی آن که گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه قوت آن و گاهی تبدیل به بزرگترین نقطه ضعف آن می‌شد، همین «تنوع و تکنیک» بود!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین