آینده سیاسی ترامپ در گِرو نتیجه انتخابات میاندوره ای کنگره

عنوان

تهران-ایرنا- تحلیلگران در غرب نتیجه انتخابات میاندوره ای مجلس نمایندگان آمریکا را آزمونی برای رئیس جمهوری راستگرای این کشور می دانند که بر سرنوشت وی در دو سال آینده و حتی دور بعدی ریاست جمهوری تاثیر دارد.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، نتیجه انتخابات میاندوره ای آمریکا در 6 نوامبر تاثیر برجسته ای بر دو سال باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ دارد. این اثرگذاری در حیطه های اقتصادی، تعیین خط مشی های قانونی و تحقیقات در زمینه رسوایی مقام های دولتی و حتی استیضاح ترامپ و آینده سیاسی اش قابل تصور است. به همین دلیل است که ترامپ به مردم آمریکا در مورد کنترل کنگره به وسیله دموکرات ها هشدار می دهد و آن ها را افرادی زورگو و خشونت طلب می نامد.
ترامپ چند هفته قبل در یک سخنرانی انتخاباتی از مخاطبان جمهوریخواه خود خواست تا حتما پای صندوق رای حاضر شوند. وی گفت: من تنها از شما می خواهم از خانه خارج شوید و رای بدهید. اگر رای ندهید ما دو سال تیره را در پیش خواهیم داشت.
البته انتخابات میاندوره ای ایالات متحده به دنبال دو سال تعارض و تضاد در سیاست های ایالات متحده ای رخ داد که جمهوریخواهان اکثریت را در دو مجلس هم در اختیار داشتند. اگرچه انتخابات میاندوره ای به صورت مستقیم تصمیمی را در مورد رئیس جمهوری و سیاست های وی اتخاذ نمی کند اما می تواند بر خط مشی های آتی کاخ سفید تاثیرگذار باشد. از نظر دموکرات ها این انتخابات فرصتی برای کسب اکثریت در دو مجلس و ناکارآمدسازی برنامه های بحث برانگیز ترامپ است.
بنا بر پیش بینی بسیاری از نظرسنجی ها در ایالات متحده، دموکرات ها کرسی های لازم را در مجلس نمایندگان کسب خواهند کرد. براساس برآورد موسسه نظرسنجی FiveThirtyEight احتمال موفقیت دموکرات ها در این امر بیش از 75 درصد عنوان شده است. اما در مجلس سنا که جمهوریخواهان اکنون اکثریت 51 درصدی را در اختیار دارند احتمال 66 درصدی وجود دارد که جمهوریخواهان بار دیگر اکثریت را در اختیار خود بگیرند.
براساس بررسی ها میزان هیجانات عمومی هم برای انتخابات آبان ماه در دو دهه اخیر کم سابقه بوده است. بررسی موسسه «پیو» نشان می دهد که 61درصد مردم آمریکا علاقه مند به حضور در انتخابات هستند.
تارنمای شبکه تلویزیونی «سی.ان.بی.سی» سه عامل را در موفقیت دموکرات ها در انتخابات میاندوره ای تاثیر گذار دانسته است. نخستین عامل آن است که معمولا مردم آمریکا انتخابات میاندوره ای را ابزاری برای نشان دادن نارضایتی خود از سیاست های رئیس جمهوری می بینند. در سه انتخابات میاندوره ای اخیر حزبی که اکثریت را در اختیار داشت و رئیس جمهوری نیز از آن گروه بود شکست خورده و حزب رقیب کنترل هر دو مجلس را به دست آورده است.
موضوع دوم عامل جغرافیای آرا بیان شده است. تعداد کرسی های مورد نیاز دموکرات ها به اندازه ای است که آن ها را به جذب آرا در مناطق شهری و حومه آن ترغیب کرده است. برای دموکرات رقابت در سنا سخت تر است زیرا گرچه آن ها به دنبال کسب دو کرسی بیشتر هستند اما در مورد 5 کرسی هم با رقابت سختی از سوی جمهوریخواهان روبرو هستند.
سومین عامل نیز فضای سیاسی است. آمریکا اکنون درگیر هیچ جنگی نیست و بیکاری به پایین تر از 4 درصد رسیده و ارزش سهام افزایش یافته و رشد اقتصادی نیز افزایش پیدا کرده است. با این وجود بسیاری از تحلیلگران آمریکایی اعتقاد دارند ایالات متحده علاوه بر امنیت و رفاه به دیدگاهی جهانی و کارساز نیازمند است. باور رایج آن است که دولت در حال فروش صلح و سعادت مردم است. ضمن اینکه بسیاری از تحولات مثبت اقتصادی در دوره ترامپ باعث بهبود شرایط زندگی برای حامیان ترامپ در طبقه متوسط نشد.
به باور این شبکه آمریکایی اگرچه هر یک از دو حزب یک میلیارد دلار را برای مبارزات انتخاباتی خود آماده کرده اند اما نکته آشکار آن است که صرفا پول برنده را تعیین نمی کند.

**انتخابات میاندوره ای و آینده سیاسی ترامپ
گفته می شود مسائل اصلی که در تصمیم گیری رای دهندگان در انتخابات میاندوره ای آمریکا نقش آفرین است، موضوع آینده خدمات بهداشتی و درمانی، اقتصاد و بحث های مربوط به دادگستری و انتخاب ها در دیوان عالی این کشور است. البته تارنمای شبکه خبری «الجزیره» علاوه بر این عوامل مسائلی همچون حقوق زنان و مهاجرت را در کنار بحث استیضاح ترامپ از مهمترین موضوعات موثر در انتخابات بیان کرد.
در زمینه برنامه حزب دموکرات برای مقابله با سیاست های ترامپ ، این باور وجود داد که دموکرات ها این انتخابات را فرصت مناسبی برای سبک و سنگین کردن موانع استیضاح ترامپ می دانند. استیضاح ترامپ حول چند موضوع علیه ریس جمهوری مطرح است که مهمترین آن ها تحقیقات در مورد دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 است.
بررسی روزنامه واشنگتن پست و شبکه 'ای.بی.سی' نشان از آن دارد که 60 درصد رای دهندگان آمریکایی خط مشی های ترامپ را دوست ندارند. موسسه FiveThirtyEight هم این میزان را 54 درصد بیان داشت.
حدود نیمی از شرکت کنندگان در این نظرسنجی (49 درصد) نیز اعتقاد دارند کنگره باید مراحل استیضاح را آغاز کند حال آنکه 46 درصد مخالف این امر هستند. از این روست که «رودی جولیانی» وکیل دونالد ترامپ، انتخابات میاندوره ای سال 2018 را انتخابی میان استیضاح کردن یا ادامه سیاست های ترامپ ارزیابی کرد.
روزنامه «دیلی تلگراف» انگلستان نیز این دوره از انتخابات را به این دلیل مهم می داند که نشان می دهد مردم آمریکا چه دیدگاهی نسبت به جمهوریخواهان و سیاست های آن ها دارند.
بنا بر تحلیل روزنامه فوق «اگرچه نام ترامپ در صندوق های رای نیست اما از بسیاری جهات نتیجه این انتخابات، رفراندومی برای کارآمدی وی و احساس رای دهندگان نسبت به رئیس جمهوری ایالات متحده خواهد بود».
این روزنامه نیز اقتصاد، مهاجرت و استیضاح را مهمترین مولفه ها در انتخابات دانست و افزود: اگرچه ترامپ در پایین آوردن نرخ بیکاری و بالا بردن رشد اقتصادی آمریکا موفق بود اما کاهش مالیات برای بنگاه ها باعث شد تا میزان کسر بودجه 33 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته باشد. همچنین سیاست برخورد سخت با پدیده مهاجرت، استیضاح و انتخابات ریاست جمهوری 2020 از دیگر مسائلی هستند که به نتیجه این انتخابات گره خورده اند.
روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت» انتخابات میاندوره ای را در زمینه تعیین آینده ترامپ در چهار سال دوم ریاست جمهوری هم مهم ارزیابی کرد و عنوان داشت استیضاح اولین مرحله از یک فرایند سیاسی برای مقابله با رئیس جمهوری است. البته دورنمای کسب اکثریت دوسوم در سنا برای استیضاح محتمل نیست اما همین فرایند می تواند برآیند خوبی از میزان مقبولیت ترامپ در مجالس آمریکا و سنا باشد.
همین موضوعات است که پیش بینی تحولات آمریکا را برای تحلیلگران غربی دشوار ساخته زیرا در این شرایط احتمال انتخاب دوباره ترامپ پنجاه-پنجاه شده است. به همین دلیل باید همه جنبه های انتخابات 6 نوامبر به دقت تحلیل و بررسی شود زیرا می تواند سرنخ های مهمی را برای آینده ایالات متحده و جهان ارائه کند.
پژوهش**9130 **1552

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

اسماعیل هنیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد
جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی
در گفتگو با عبدالحمید شهرابی کارشناس مسائل آمریکای لاتین
سناریوی جدید کاخ سفید در آمریکای لاتین
سید حسن نصرالله در گفتگو با المیادین؛
تمام گزینه‌های مقاومت روی میز است
کاخ سفید دستاوردهای ترامپ را در بیانیه‌ای تشریح کرد
خروج از برجام و احیای تحریم‌های ضدایرانی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین