آداب مسافرت در روایات معصومین

عنوان

مسافرت از نگاه دین مبین اسلام دارای جنبه‌ای معنوی نیز می‌شود تا حدی که معصومین(علیهم السلام) روایات متعددی درباره فوائد و آداب آن بیان کردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا مسافرت یا سفر جابجایی از نقطه ای به نقطه ای دیگر برای دستیابی به اهدافی خاص است. این اهداف شامل اهداف تفریحی و فراغتی، کاری، تحصیلی، زیارتی و ... است. محققان درمورد تأثیر مثبت مسافرت می گویند خارج شدن از استرس های روزانه به افراد، گروه ها و خانواده ها کمک می کند به هم نزدیک شده و کنار هم جمع شوند. این تجربیات جدید و مشترک، نزدیکی و حس مثبتی را ایجاد می کند که حتی بعد از اتمام مسافرت نیز ادامه پیدا می کند.

از نگاه دین مبین اسلام مسافرت دارای جنبه ای معنوی نیز هست تا حدی که معصومین(ع) روایات بسیار متعددی درباره فوائد و آداب آن بیان کردند. به عنوان نمونه پیامبر گرامی اسلام(ص) فرمود: مسافرت کنید؛ در سفر اگر نفع مالی عایدتان نشود (لااقل) از فوائد عقلانی آن بهره مند خواهید شد؛ سافِروا فَاِنَّکُم اِنْ لَم تَغنَموا مالاً أَفَدتُم عَقلاً» (مکارم الاخلاق، ص ٢٤? )

از دید اسلام مسافرت امری معنوی است که باید در آن مسائل و آداب شرعی رعایت شود تا حدی که اگر ترس از به خطر افتادن آداب دینی وجود داشته باشد، نباید سفر کرد. امیرالمؤمنین(ع) در این باره فرمود: انسان نباید به سفری برود که در آن بر دین و نماز خود احساس خطر و آسیب کند؛ لا یَخرُجُ الرَّجُلُ فی سَفرٍ یَخافُ مِنهُ علی دِینِهِ و صَلاتِهِ» (وسائل، ج ٨، ص ٢٤٩)

صدقه بدهید

توجه به بُعد معنوی سفر تا حدی است که ائمه معصومین(ع) حتی برای آغاز سفر یکسری دعاها را به شیعیان خود آموخته اند که در کتب ادعیه و روایی به وفور دیده می شود. امام صادق(ع) در یک روایت فرمودند: در وقت مسافرت، سفرت را با دادن صدقه آغاز کن و سلامتی خود را تأمین نما؛ إفتَتِحْ سَفَرکَ بِالصَّدقَةِ وَ اخرُجْ اِذا بَدالَک فَاِنَّکَ تَشترَیِ سَلامَةَ سَفَرِکَ.» (بحار، ج97، ص ١? ٣) که این مسأله جزوی از سنت نبوی محسوب می شود و در فرهنگ جامعه ما نیز مرسوم است.

گروهی سفر کنید و با همسفرها مهربان باشید

موضوع دیگری که درباره سفر بر آن تأکید شده است، سفر به صورت دسته جمعی و حتی الامکان پرهیز از مسافرت فردی است که روایاتی در این باب وجود دارد. در همین راستا باید توجه داشت با هر کسی نباید همسفر شد بلکه باید با افرادی مسافرت رفت که با افکار و منش ما سازگار باشند و یا مقید به آداب و اخلاق فردی و اجتماعی باشند. عبارت مشهورِ «الرَّفیقُ ثُمّ الطّریقُ؛ اول رفیق بعد طریق(سفر)» از پیامبر(ص) گویای اهمیت این مسأله است. یا امیرالمؤمنین(ع) با اشاره به ویژگی های یک همسفر خوب فرمودند: «با کسی که فضل و منزلتی که تو برای او قائل هستی برای تو قائل نباشد هیچ وقت مسافرت نکن؛ لا تَصحبَنَّ فی سَفَرِکَ مَن لایَری لَکَ مِنَ الفَضلِ عَلَیهِ کَما تَری لَهُ عَلیکَ.» (مکارم الاخلاق، ص ٢٥١) همچنین پیامبر اسلام(ص) در دیگر روایت فرمود: دو نفر که همراه یا همسفر می شوند آن کس پاداش او عظیم تر و نزد خدا محبوب تر است که نسبت به همدم خود مهربان تر و عطوفت بیشتری داشته باشد؛ مَا اصْطَحَبَ اِثنان اِلاّ کانَ اَعظمُهُما أجراً و اَجَهُّمُا اِلَی اللهِ اَرفَقُهُما بِصاحِبِه»(وسائل، ج ٨، ص ٣? ٢)

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
در حاشیه حضور سردار محسن رضایی و سلیمانی در برنامه حالا خورشید
وقتی شفافیت، تهدید را به فرصت تبدیل می‌کند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین