فشار وتطمیع آمریکا برای قطع ارتباط سوئیفت با ایران

عنوان

تهران - ایرنا- دولت امریکا برای تقابل با اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای دنیا که تحریم های کاخ سفید علیه ایران را یکجانبه و غیر قانونی می دانند، با تهدید و تطمیع مراکز و موسساتی مالی و اعتباری تلاش دارد که دسترسی تهران به شبکه های سوئیفت را قطع کند.

به گزارش ایرنا ، سوئیفت ، شبکه‌ای جهانی برای ارسال و دریافت اطلاعات تراکنش‌های مالی در محیطی با ضوابط مشخص است که دسترسی بانک های ایرانی به آن پس از برجام میسر شده بود.
دونالد ترامپ که مرحله دوم تحریم ها علیه ایران را در 14 ابان ماه کلید زد ، تا کنون نتوانست از اجماع نسبی جهانی برای عملی کردن تحریم ها علیه تهران را بدست آورد.
اتحادیه اروپا و کشورهای هم پیمان تلاش دارند با ایجاد سازو کارهای خاص در مقابل تحریم های غیر قانونی و ضد انسانی امریکا ایستادگی کنند.
در تقابل با این اقدام اروپا ، «سیگال مندلکر» معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور اطلاعات مالی و تروریسم روز دوشنبه در گفت وگو با خبرگزاری رویترز، مدعی قطع دسترسی برخی موسسات مالی ایرانی از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی به شبکه سوئیفت شد.
این مقام آمریکایی ادعا کرد که واشنگتن، نگرانی خاصی درخصوص ساز و کار مالی اتحادیه اروپا برای تداوم تجارت با تهران ندارد.
مندلکر در همین ارتباط افزود: اطمینان دارم که می‌توانیم با اروپایی‌ها در این زمینه کنار بیاییم.
سوئیفت ، شبکه‌ای جهانی برای ارسال و دریافت اطلاعات تراکنش‌های مالی در محیطی با ضوابط مشخص است که دسترسی بانک های ایرانی به آن پس از برجام میسر شده بود.
کمیسیون اتحادیه اروپا هفته گذشته با صدور بیانیه ای، تصمیم سوئیفت برای قطع دسترسی نهادهای ایرانی را «تاسف آور» خوانده بود.
پیش از این برخی رسانه ها از طرح های اتحادیه اروپا در ارتباط با ارائه جایگزینی برای ساز و کار تسویه وجوه و سوئیفت خبر داده بودند. با این وجود، جزئیات بیشتری از این طرح های احتمالی منتشر نشده است.
شبس ** 9386 **1917

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه

چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نماز جمعه قلب تپنده جامعه و مغز بیدار جامعه باید باشد که برای مشکلات مردم دائما راه‌حل ارائه دهد.

قیمت‌ها با پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد/ روحانی استاد فرافکنی درتحمیلFATF است

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!
جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی
رحیم‌پور ازغدی در پیش از خطبه‌های نمازجمعه
مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین