علت ورود دیرهنگام مجلس به مسئله "ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی" چیست

عنوان

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی طرح مجلس برای ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی را دیرهگام دانست و گفت: چرا بحث ساماندهی الآن مطرح می‌شود و نمایندگان مجلس ورود دیر‌هنگامی به این موضوع داشته‌اند؟

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اکبر نصراللهی در نشست تخصصی "بررسی طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی" به همت دفتر مطالعات رسانه ها اظهار کرد: در ابتدای طرح تدوینی مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی به این ابزارهای ارتباطی نوین به موضوعات خوب و جذابی همچون «حفظ و صیانت از حریم خصوصی»، «امنیت شهروندی»، «حمایت از تولید داخلی» و... پرداخته شده که در واقع از جمله مطالبات مردم و رسانه ها بوده است.

وی افزود: فقط سؤال اصلی این است که چرا بحث ساماندهی الآن مطرح می شود و نمایندگان مجلس ورود دیر هنگامی به این موضوع داشته اند؟

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با تأکید بر اینکه باید از نمایندگان مجلس پرسید تاکنون کجا بودید و گذاشتید کار به جایی برسد که در حال حاضر شاهد بازگشت بخش های مختلف به تلگرام باشیم؟! درست است که پیام رسان های داخلی باید حمایت شوند اما در عمل نه گفتار.

وی تصریح کرد: قطعا حمایت از بسترهای داخلی نباید فراموش شود و از این جهت وقتی به متن طرح پیشنهادی مجلس مراجعه می کنیم دغدغه های خوبی مطرح شده اما داخل متن که نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که خودش را نقض و اعتمادزدایی می کند.

این کارشناس رسانه با بیان اینکه چنین طرحی بیشتر، حقوق و آزادی های مردم را محدود می کند، گفت: با توجه به سرعت بالای تغییر و تحولات تکنولوژیک، نگاهی که به قانون گذاری ها داریم باید با تغییر رویکرد و راهبرد همراه باشد و دیگر نمی توان به شکل قبل عمل کرد.

طرح ساماندهی پیام رسان ها با رویکرد سلبی باعث خدشه به مجلس می شود

نصراللهی قدرت پیش بینی تغییر و تحولات آینده را رمز موفقیت در قانون گذاری های فعلی دانست و گفت: تنها در این صورت می توان قوانینی جامع وضع کرد که صرفا یک پیام رسان مانند تلگرام را خطاب قرار ندهد که با فیلتر آن، پیام رسانی دیگر ظهور کند و جای تلگرام را بگیرد.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه دوری از نگاه سنتی و انفعالی از جمله ضروریات ورود قانون گذاران در مواجهه با موضوعاتی نظیر این ابزارهای ارتباطی است، ابراز کرد: اینکه در مصوبه مجلس گفته شده دارندگان کانال و گروه باید برای فعالیت هایشان مجوز دریافت کنند، قطعا با توجه به حجم بالای داده ها و اقبال عمومی نسبت به این ابزارهای نوین ارتباطی، امکان پذیر نیست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین نوع مواجهه در طرح تدوین شده، بیشتر سلبی، یک طرفه و محدود کننده است که باید اصلاح شود؛ اینکه اجازه دهیم تلگرام جزو زندگی مردم شود و بعد بخواهیم اعمال قوانین برای آن داشته باشیم دیگر به خرج مردم و کاربران نمی رود.

همچنین به گفته این استاد دانشگاه از جمله دیگر مشکلات طرح تدوینی مجلس، غلبه نگاه سیاسی و امنیتی است که هم در ترکیب هیئت نظارت و هم بخش مجازات هایی که برای خاطیان در نظر گرفته شده است، به چشم می خورد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در ترکیب هیئت نظارت پیش بینی شده برای بخش نظارت بر ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، بار دیگر شاهد هستیم که نگاه رسانه ای در نظر گرفته نشده و تمام کرسی های در نظر گرفته شده برای آن در اختیار افراد فنی، فرهنگی و سیاسی است.

نصراللهی گفت: به نظر من تصویب چنین طرحی در مجلس تنها منجر به افزایش موازی کاری ها خواهد شد زیرا پیش از این، قوانین جرائم رایانه ای و مطبوعات را داشته ایم و حتی در ارتباط با مقوله پیام رسان ها، شورای عالی فضای مجازی نیز مصوباتی را دارد که باید در صورت کفاف ندادن آنها، به فکر رفع اشکالات قوانین موجود باشیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

اجازه حذف مصوبات کمیسیون تلفیق درباره مالیات پزشکان را نمی‌دهیم

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با تاکید بر اینکه مصوبات این کمیسیون درباره پرداخت مالیات پزشکان را قدمی در راستای شفافیت مالیاتی می دانم، گفت: اجازه حذف مصوبات مربوط به پرداخت مالیات توسط پزشکان را نخواهیم داد.

سخنان جنجالی کیروش یا ترجمه جنجالی؟

گاهی موقع ترجمه‌کردن یک متن، مترجم به جمله‌ای برمی‌خورد که ابهام دارد یا کژتاب است و براساس شواهد متنی و فرامتنی هم نمی‌شود آن ابهام را برطرف کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در واکنش به استعفای وزیر بهداشت
وزیر بهداشت پاسخگوی خرابی‌های به بار آورده‌اش باشد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین