علت ورود دیرهنگام مجلس به مسئله "ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی" چیست

عنوان

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی طرح مجلس برای ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی را دیرهگام دانست و گفت: چرا بحث ساماندهی الآن مطرح می‌شود و نمایندگان مجلس ورود دیر‌هنگامی به این موضوع داشته‌اند؟

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ اکبر نصراللهی در نشست تخصصی "بررسی طرح ساماندهی پیام رسان های اجتماعی" به همت دفتر مطالعات رسانه ها اظهار کرد: در ابتدای طرح تدوینی مجلس شورای اسلامی برای ساماندهی به این ابزارهای ارتباطی نوین به موضوعات خوب و جذابی همچون «حفظ و صیانت از حریم خصوصی»، «امنیت شهروندی»، «حمایت از تولید داخلی» و... پرداخته شده که در واقع از جمله مطالبات مردم و رسانه ها بوده است.

وی افزود: فقط سؤال اصلی این است که چرا بحث ساماندهی الآن مطرح می شود و نمایندگان مجلس ورود دیر هنگامی به این موضوع داشته اند؟

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با تأکید بر اینکه باید از نمایندگان مجلس پرسید تاکنون کجا بودید و گذاشتید کار به جایی برسد که در حال حاضر شاهد بازگشت بخش های مختلف به تلگرام باشیم؟! درست است که پیام رسان های داخلی باید حمایت شوند اما در عمل نه گفتار.

وی تصریح کرد: قطعا حمایت از بسترهای داخلی نباید فراموش شود و از این جهت وقتی به متن طرح پیشنهادی مجلس مراجعه می کنیم دغدغه های خوبی مطرح شده اما داخل متن که نگاهی می اندازیم، متوجه می شویم که خودش را نقض و اعتمادزدایی می کند.

این کارشناس رسانه با بیان اینکه چنین طرحی بیشتر، حقوق و آزادی های مردم را محدود می کند، گفت: با توجه به سرعت بالای تغییر و تحولات تکنولوژیک، نگاهی که به قانون گذاری ها داریم باید با تغییر رویکرد و راهبرد همراه باشد و دیگر نمی توان به شکل قبل عمل کرد.

طرح ساماندهی پیام رسان ها با رویکرد سلبی باعث خدشه به مجلس می شود

نصراللهی قدرت پیش بینی تغییر و تحولات آینده را رمز موفقیت در قانون گذاری های فعلی دانست و گفت: تنها در این صورت می توان قوانینی جامع وضع کرد که صرفا یک پیام رسان مانند تلگرام را خطاب قرار ندهد که با فیلتر آن، پیام رسانی دیگر ظهور کند و جای تلگرام را بگیرد.

وی بار دیگر با تأکید بر اینکه دوری از نگاه سنتی و انفعالی از جمله ضروریات ورود قانون گذاران در مواجهه با موضوعاتی نظیر این ابزارهای ارتباطی است، ابراز کرد: اینکه در مصوبه مجلس گفته شده دارندگان کانال و گروه باید برای فعالیت هایشان مجوز دریافت کنند، قطعا با توجه به حجم بالای داده ها و اقبال عمومی نسبت به این ابزارهای نوین ارتباطی، امکان پذیر نیست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: همچنین نوع مواجهه در طرح تدوین شده، بیشتر سلبی، یک طرفه و محدود کننده است که باید اصلاح شود؛ اینکه اجازه دهیم تلگرام جزو زندگی مردم شود و بعد بخواهیم اعمال قوانین برای آن داشته باشیم دیگر به خرج مردم و کاربران نمی رود.

همچنین به گفته این استاد دانشگاه از جمله دیگر مشکلات طرح تدوینی مجلس، غلبه نگاه سیاسی و امنیتی است که هم در ترکیب هیئت نظارت و هم بخش مجازات هایی که برای خاطیان در نظر گرفته شده است، به چشم می خورد.

وی تصریح کرد: متأسفانه در ترکیب هیئت نظارت پیش بینی شده برای بخش نظارت بر ساماندهی پیام رسان های اجتماعی، بار دیگر شاهد هستیم که نگاه رسانه ای در نظر گرفته نشده و تمام کرسی های در نظر گرفته شده برای آن در اختیار افراد فنی، فرهنگی و سیاسی است.

نصراللهی گفت: به نظر من تصویب چنین طرحی در مجلس تنها منجر به افزایش موازی کاری ها خواهد شد زیرا پیش از این، قوانین جرائم رایانه ای و مطبوعات را داشته ایم و حتی در ارتباط با مقوله پیام رسان ها، شورای عالی فضای مجازی نیز مصوباتی را دارد که باید در صورت کفاف ندادن آنها، به فکر رفع اشکالات قوانین موجود باشیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در اجتماع پرشور انبوه زائران و مجاوران حرم رضوی علیه‌السلام

دشمن را در جنگ اقتصادی شکست خواهیم داد

۴ بسته پیشنهادی به گروه‌های مردمی در جهت «رونق تولید»

رونق تولید ابعاد مختلفی دارد که در این سال‌ها زیاد از آن گفته‌شده است، مهم کاری است که از مجموعه‌های مردمی، دانشجویی، ائمه جمعه و جماعات و روحانیت و طلاب، فعالان جبهه فرهنگی انقلاب و... انتظار است؛ آن‌هم صرفاً تکرار توصیه رهبری در ضرورت رونق تولید، تبلیغ خرید کالای داخلی یا راه‌اندازی مرغداری و... در مناطق محروم نیست.

فیلم: ادعای کمک مالی به «غزه و لبنان» دروغ است

ادعا میکنند جمهوری اسلامی به "غزه و لبنان" کمک مالی می‌کند، دروغ است. این حرف سلطنت طلب‌هاست،‌ قطر به اینها کمک مالی می‌کند/ شبکه "من و تو" ذهنیت نئولیبرال را بین ایرانیان ترویج می‌کند

سال ۹۸؛ سال «رونق تولید»

مقام معظم رهبری سال ۱۳۹۸ را به‌عنوان سال «رونق تولید» نام گذاشتند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا گذشته‌گرایی تاثیری در زندگی و آینده‌مان دارد؟
شهر غرق در نوستالژی
توضیجات قاضی مسعودی مقام درباره سوبرداشت از پرونده ۶.۵ میلیارد یورویی پتروشیمی
۱۰۰هزار میلیارد تومان رقم اخلال در نظام اقتصادی است نه تحصیل مال
 لاهوتی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
ایجاد شغل برای حقوق‌خوانده‌ها با برداشتن انحصار
حاشیه‌‌سازی برخی رسانه‌ها برای دیوارنگاره اخیر میدان ولیعصر(عج) تهران
وقتی «مادر» بودن را توهین تلقی می‌‌کنند
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
وکالت نباید انحصاری باشد
در نامه‌ انجمن اسلامی دانشجویان مستقل به معاونت زنان ریاست جمهوری و نمایندگان فراکسیون زنان مجلس مطرح شد:
استدلال‌های مطرح شده برای طرح افزایش سن ازدواج غیرکارشناسی است/ این طرح دایره‌ی ازدواج‌های جوانان را تنگ‌تر میکند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین