چرا باید سازمان باستان شناسی کشور ایجاد شود/یک نگرانی مهم در حوزه بین‌نسلی باستان شناسان ایران

عنوان

یک مسئول باستان شناسی کشور به تشریح اهمیت احیاء و تقویت ساختار سازمانی باستان شناسی کشور پرداخت و از یک نگرانی مهم در حوزه بین‌نسلی باستان شناسان ایران ابراز نگرانی کرد.

- اخبار اجتماعی -

قدیر افروند در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، درخصوص اهمیت احیای سازمان باستان شناسی ایران اظهار داشت: باستانشناسی یک دانش مستقل و مادر است و احیای ساختار باستان شناسی کشور به مانند سالهای نه چندان دور می تواند به پویایی فعالیت های باستان شناسی در ایران کمک کند.

دروازه عبدالعظیم 500ساله تهران قدیم در عصر صفوی بیرون کشیده شد + تصاویر

«هارونیه» بنایی افسانه ایی که نَم گرفت + تصاویر

سرپرست هیأت باستان شناسی تهران ادامه داد: هم اکنون خلاءهای زیادی در سازمان میراث فرهنگی از منظر باستان شناسی وجود دارد به طور مثال در استان تهران فقط یک جایگاه و پُست اداری برای باستان شناسی دیده شده است. درحالیکه این جایگاه با واقعیت باستان شناسی تهران تطبیق ندارد.

افروند تصریح کرد: ایران با جغرافیایی وسیع و ریشه های تاریخی و کهن در شرایطی است که هر محل مورد نظر و تایید باستان شناسان کاوش می شود، در آن شواهد جوامع انسانی دیده می شود که آثار جدال، و فراز و فرودهای تاریخی رویت شده و این علم باستان شناسی است که می تواند این موارد را تبیین و بازشناسی کند.

مسئول مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: بنابراین اگر چنین رسالت عظیمی بر عهده باستان شناسها است چرا نباید ساختار سازمانی آن ارتقاء و تقویت شود. همانطور که حوزه سازمانی مرمت در کشور تقویت شده است؛ زیرا ما در هر نقطه ای از ایران بناهای تاریخی داریم که نیاز به مرمت و حفاظت و نگهداری دارد و باستان شناسی نیز در جهت چنین وظایفی گام برمی دارد.

افروند عنوان کرد: بنابراین متولی کاوش، حفاظت و نگهداری محوطه های باستان شناسی جز ساختار باستان شناسی نهاد دیگری می تواند باشد؟ و آیا غیر از باستان شناسان کسی می تواند در چنین مواردی تصمیم گیری و پژوهش کند؟

این باستان شناس درباره اینکه چرا باستان شناسان خود به طور مستقل برای ارتقای ساختار باستان شناسی کشور اقدام نمی کنند، توضیح داد: به هر حال ساختار سازمانی یک ساختار دولتی است و برآمده از قانون؛ و قانون باید به ساختار باستان شناسی توجه بیشتری می کرد، هم اکنون ساختار باستان شناسی ایران ضعیف و کمرنگ شده است و این خلاف جهت، منطق و اصول است زیرا حوزه تمدنی کشور که تغییری نکرده است درحالیکه شناخت ما از گذشته بیشتر نیز شده است، بنابراین وظیفه باستان شناسان سنگین تر نیز شده است.

تهران را طهران ببین

عصا، پیپ و موی طلایی؛ سه گانه های مرد پشت صحنه های هزار دستان / سرنوشت اشیای ایرانی موزه لوور

افروند بیان داشت: براین اساس با توجه به پیشرفت علم و روزآمد شدن دانش باستان شناسی - متعاقباً نیاز به تقویت ساختار باستان شناسی کشور ضروری است، کما اینکه دانشگاه در این حوزه و رشته کار آموزش خود را انجام می دهد اما بخش پژوهش چطور؟ و یا استفاده از تجربه باستان شناسان در کجا دیده شده است؟

این باستان شناس ادامه داد: به نظر بنده - بحث تجربه باستان شناسان، اهمیت بیشتری دارد زیرا این افراد - کسانی هستند که تجربه های آنان در کمتر کتاب و دانشگاهی بیان و تبیین می شود، بنابراین با تقویت ساختار سازمان باستان شناسی این امر نیز تقویت خواهد شد.

افروند تصریح کرد: بنده نگران باستان شناسانی هستم که از تجربه و همکاری با باستان شناسان قدیمی و پیشکسوت برخوردار بودند و از دانش آنها بهره مند شده بودند، زیرا این سوال و دغدغه مطرح است که آیا نسل آینده باستان شناسی نیز می تواند از چنین تجربه ای بهره مند شود و برای این مسئله از بهترین اقدامات - ارتقای ساختار سازمان باستان شناسی ایران است که باعث انسجام قوی و محکم بین نسلی باستان شناسان می شود.

مسئول مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران خاطرنشان کرد: بنابراین اگر علم باستان شناسی در بحث تاریخ و هویت ایران اینچنین اهمیت دارد، باید از منظر ساختار سازمانی نیز تقویت شود.

رازهای آجری یک کوچه + تصاویر

کوچه قرینه ای تهران + تصاویر

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر

صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!

تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی را حل نخواهد کرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس: تشکیل وزارت بازرگانی هزینه و وقت زیادی را تلف خواهد کرد. اینکه دولت به بهانه ساماندهی وضعیت فعلی به دنبال تشکیل وزارت بازرگانی است، پذیرفتنی نمی‌باشد. با تشکیل وزارت بازرگانی مشکلی حل نخواهد نشد. حتی می‌توان گفت مشکلات دیگری ایجاد می‌شود.

ارتباط عاملان جنایت با برخی کشورهای منطقه

حضرت آیت الله خامنه‌ای در پیامی شهادت جمعی از پاسداران انقلاب اسلامی در حادثه تروریستی سیستان و بلوچستان را تسلیت گفتند.

گام دوم انقلاب اسلامی

در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی مردم ایران رهبر حکیم انقلاب اسلامی با صدور بیانیه‌ای راهبردی به تبیین حرکت انقلاب اسلامی لرای ایجاد تمدن اسلامی و زمینه‌سازی ظهور امام عصر پرداختند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تاملی درباب رسانه عدالتخواه و عدالتخواهی رسانه ای
عدالتخواهی یا نارضایتی‌سازی! مسئله این است
آخرین حربه موافقان افزایش حداقل سن ازدواج
اهانت به ۶۰۰ هزار بانوی ایرانی
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین