هنرستان موسیقی با تقدیر از بزرگان صدسالگی‌اش را جشن گرفت

عنوان

جشن صدسالگی هنرستان موسیقی با تقدیر از بزرگان و مدیران هنرستان برگزار شد.

- اخبار فرهنگی -

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نکوداشت یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی تهران، عصر امروز پنجشنبه 27 دی 1397 در تالار وحدت برگزار شد.

این مراسم با دونوازی محمد اسماعیلی - تنبک و سعید ثابت - سنتور آغاز شد.

دومین شب اجراهای صدسالگی هنرستان موسیقی برگزار شد

سخنران اصلی این مراسم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. صالحی گفت: صد سالگی طعمی دارد از مانایی، پایایی و جاودانگی. صد سالگی بوی ماندن و جاودانه ماندن را دارد. این صد سالگی تقارنی با چهل سالگی انقلاب اسلامی پیدا کرده که امیدوارم پختگی لازم را داشته باشد.

او ادامه داد: موسیقی در ایران با لایه ها و شاخه های مختلفی یاد می شود. ما عمق رد پای موسیقی ایرانی را از دوران اساطیری و تاریخ بشری تا عصر ساسانی باربد ونکیساها و تا دوره های معاصر می بینیم. موسیقی به عمق تاریخ ایران راه دارد . موسیقی ایرانی از لحاظ گستره جغرافیایی با ترنم موسیقی هم نواست و هیچ وجبی از خاک ایران نیست که طعم موسیقی نداشته باشد.

صالحی تاکید کرد: موسیقی ایرانی در دامنه وسیعی از طبقات ایران زمین بوده است. موسیقی ایرانی هیچ گاه مخصوص یک طبقه نبوده و نیست و ما دیده ایم که از طبقات مرفه و عامه مردم به گونه ای با موسیقی حشر و نشر داشته و دارند.

وی افزود: این عمق و گستره موسیقی ایرانی بخشی از هویت ایرانی است. البته در معنا نیز، موسیقی ایرانی ویژگی هایی دارد که نباید آن را دست کم گرفت. به اعتقاد من موسیقی و شعر دو بال هویت ایران هستند که همواره در کنار هم حرکت میکنند. موسیقی ایرانی موسیقی است که عواطف ناب انسانی را واگویه کرده است. موسیقی ایرانی نمایه ای از تعالی معنوی انسان دارد و در نهایت اینکه روح شرقی در موسیقی ایرانی تجلی دارد.

وزیر ارشاد گفت:  خوشحالیم که امروز صدمین سال هنرستان موسیقی را جشن می گیریم و خوشحالیم که ایران می ماند. ما امیدواریم هزارمین سال تاسیس این نهادها را در کنار هم داشته باشیم و جشن بگیریم. به همین سبب من از همکارانم که این فرصت را رقم زدند تا در پرتو صدمین سال هنرستان موسیقی تاریخ شفای این هنرستان ثبت شود و مقدمه ای باشد برای ورود به دوره جدیدی از هنر موسیقی ایران قدردانی می کنم.

مراسم با اجرای ارکستر سازهای بادی ادامه یافت. رهبر ارکستر جاوید مجلسی و سرپرست ارکستر سینا ذکایی بود .

جشن صدسالگی هنرستان موسیقی سه بخش تجلیل داشت که از داود جعفری امید، امیراشرف آریان پور و رحمت افشار به عنوان هنرجویان قدیمی هنرستان تقدیر شد. همچنین  از غلامحسین فخیمی کیا، پروین دخت اشتهاردی و ملیحه سعیدی در بخش مدیران تجلیل شد و محمد اسماعیلی، رحمت افشار و مینا افتاده به عنوان معلمان هنرستان مورد تقدیر قرار گرفتند.

تقدیر ویژه این مراسم به فرهاد فخرالدین به عنوان اولین فارع التحصیل دوره عالی هنرستان عالی موسیقی اختصاص داشت.

اجرای ارکستر مشترک هنرستان های دختران و پسران به رهبری سهراب کاشف، یکی از بخش های دیگر این مراسم بود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

برنامه «عصر جدید» محصول چیست؟!

«عصرجدید» رسانه در «وضعیت الاکلنگی»

پالایشگاه، راهکار دائمی بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی

راهکار بی‌اثر کردن تحریم میعانات گازی، ساخت پالایشگاه‌های این مواد است که با تبدیل میعانات به مواد با ارزش‌افزوده و امکان صادرات بیشتر موجب رفع معضل انبار آن‌ها هم می‌شود.

جمعه؛ روز حرکت به سمت مسجد الاقصی

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس جمعه پیشِ‌رو را روز خیزش و حرکت ملت فلسطین به مسجد الاقصی برای پاسداری از آن اعلام کرد.

واردکنندگان کالاهای «ممنوعه» چگونه گمرک را دور زده‌اند؟

دوم تیرماه سال ۹۷ دولت ثبت سفارش و واردات بیش از ۱۴۰۰ قلم کالا را ممنوع اعلام کرد. اما بررسی‌ آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد اغلب کالاهای ممنوع شده در ماه‌های اخیر وارد کشور شده و به قانون جدید بی توجه بوده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحلیلی بر مهمترین نقاط قوت و ضعف سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
صعود جوانان، سقوط پیشکسوت‌ها!
گزارشی درباره وضعیت برنامه‌های ‌سینمایی تلویزیون برای سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر
تولیداتی که توجیه دارد، اما منطق نه!
چرا نباید از کنار مسئله انتقادپذیر نبودن مسئولان ساده گذر کرد؟
مردم نقدناپذیر، ثمره مسئولان انتقاد گریز!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین