در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF مطرح شد

فیلم: ماجرای عجیب FATF در ایران

با امضای کامل FATF جلوی ورود پول خارجی به کشور گرفته خواهد شد

جلیل محبی

جلیل محبی در سخنانی در نشست هم‌اندیشی نخبگان با موضوع ابعاد حقوقی، اقتصادی و امنیتی FATF گفت: وقتی جمهوری اسلامی بنا ندارد اطلاعات مالی‌اش را خارجی‌ها بدهد،‌پس چرا عده‌ای به دنبال تصویب CFT و پالرمو هستند!

 محبی مدیر سابق دفتر حقوقی مرکز پژوهش‌های مجلس در این نشست گفت: در شرایطی که تحت تحریم قرار گرفتیم و با توجه به اقدامات متعدد در راستای دورزدن تحریم‌ها پذیرفتن FATF به مصلحت نیست. مثل آن است که در اتاق تاریک که چندین در دارد و کسی نمی‌داند از کدام درها رفت و آمد می‌شود نور بیندازیم. وی تاکید کرد با امضای کامل FATF جلوی ورود پول خارجی به کشور گرفته خواهد شد.

 وی گفت: خطر در پذیرش استانداردهای FATF این است که نمی‌توانیم به راحتی تحریم‌ها را خنثی کنیم.

محبی اظهار کرد: یکی دیگر از ابهامات این است که باید مرکز اطلاعات ملی ایجاد کنیم که مستقل از حاکمیت باشد که این مساله با اصول و مواضعی که تاکنون از سوی مسئولان بخش‌های دولتی، نظامی و حقوقی شنیده شده امکان‌پذیر نیست.

این حقوقدان با بیان اینکه طیب‌نیا بدون اجازه قسمتی از FATF را امضا کرده تصریح کرد: در حالی که ما هنوز برای اجرای ۲۵ مورد از توصیه‌های FATF مشکل داریم چرا دولت دست گذاشته است روی لوایح چهارگانه؟ هر وقت آن موارد اجرا شد سراغ بقیه بیایید. دولت، بخش‌های نظامی و نهادهای عالی همگی گفته‌اند اجازه نمی‌دهیم اطلاعات محرمانه از کشور خارج شود و در لوایح هم به این مساله پرداخته نشده است بنابراین اگر این لوایح هم اجرا و تصویب شود باز هم ما نمی‌توانیم توصیه‌ها را کامل اجرا کنیم از این‌رو سوال است چرا دولت بر روی این لوایح اینقدر پافشاری می‌کند؟

گالری فیلم

دانلود فیلم:روایت FATF

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟

در دفاع از انقلاب

سنگین‌ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب‌شان می‌کنیم

در مقابل ایران دست به تهاجم حداکثری زده اند اما اگر ما به بسیج حداکثری امکانات و توانایی‌های خود اقدام کنیم، به فضل الهی سنگین ترین شکست تاریخ آمریکا را نصیب این کشور خواهیم کرد.

روایتی درس آموز از دیپلماسی اعتماد به اروپا

اتحادیه اروپا در ادوار مختلف تلاش کرده جایی میان ایران و آمریکا قرار بگیرد، جایی که هم از رفاقت با ایالات متحده، همراهی با آن و فشار بر ایران سود ببرد و هم از این فشار استفاده کند و به نوعی باب دوستی با ایران را باز کرده و یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اقتصادی غرب آسیا را در دست بگیرد و علاوه‌بر آن بتواند همزمان از قدرت نفوذ ایران برای حفظ ثبات در منطقه به سود خود و جلوگیری از آشوب‌هایی بهره‌برداری کند که می‌تواند منافع منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای اروپا را مخدوش کند.

فیلم: قاضی‌زاده هاشمی برای فرار از پاسخگویی استعفا کرد

اکبری گفت: قاضی زاده هاشمی به هر دلیلی که استعفا داده باشد فرار از پاسخگویی در مورد طرح تحول سلامت به حساب می‌آید.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آیا آبادانی کشور و پیشرفت‌های علمی و فناورانه، دستاورد انقلاب اسلامی است؟
در دفاع از انقلاب
درپی شکایت صالحی امیری
الیاس نادران سکوت را شکست
روحانی در نشست خبری مشترک با نخست وزیر عراق:
آماده‌ایم در بازسازی عراق از همه توان و امکانات استفاده کنیم
با حکم رهبر معظم انقلاب؛
سید ابراهیم رئیسی، قاضی القضات شد
شرط تحقق گام دوم سیاست خارجی انقلابی:
«تحرک جدید نهضت بیداری‌اسلامی» توام با دیپلماسی‌عمومی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین