در حوزه وزارت راه وشهر سازی ارزیابی شد

اسلامی:برآورد خسارت اولیه سیل مازندران و گلستان ۳۵۰ میلیارد تومان

عنوان

تهران- ایرنا- وزیر راه وشهر سازی برآورد کرد: میزان خسارات وارده سیل در استانهای مازندران و گلستان به میزان ۳۵۰ میلیارد تومان برآورد اولیه شده و یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران اینکه سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی افزود: مردم به دلیل وقوع سیل غافلگیر نشدند و به هشدارهای هواشناسی توجه می کنند و لایروبی نشدن رودخانه ها در مازندران و گلستان نیز از دیگر مشکلات وقوع سیل است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: اقدامات در استان مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده و رانش زمین موجب مسدود شدن جاده ها در محورهای کیاسر و سوادکوه شده بود که اقدامات موقت برای عبور و مرور به انجام رسید و همچنین با تمهیداتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد داد، کار نشاکاری کشاورزان نیز به موقع انجام خواهد شد.
وی خاطرنشان ساخت: همه استان ها به اطلاعیه های هواشناسی توجه می کنند و اطلاع رسانی ها از 23 اسفند آغاز شد و ستاد بحران نیز در حال آماده باش بود، اما نبود سد سازی کافی در استان مازندران از مشکلات اساسی محسوب می شود.
اسلامی اظهار داشت: آزادسازی حریم جاده ها نیز برای مقابله با سیل و هدایت آب های روان یکی از مسائلی است که باید انجام شود.
وزیر راه و شهر سازی افزود: زه کشی در استان های شمالی موجب عبور راحت تر آب می شود بنابراین این پروژه نیز در ستاد بحران پیگیری شد و قرار شد زه کشی ها انجام شود تا هم بازدهی کشاورزی بهتر شود و نیز هدایت آب مطلوبتر انجام شود.
به گفته وی، استان گلستان بعد از یک دهه خشکسالی در شرایط موجود نیازمند اقدامات لازم برای هدایت آبهای سطحی است.
اسلامی خاطرنشان کرد: لازم است در استان مازندارن برای ورودی آب از نقاط بالادست دو اقدام اساسی با کمک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت راه و شهر سازی انجام شود که مهار آب و توسعه آبخیزداری باید به مورد اجرا گذاشته شود.
وی افزود: تثبیت خاک و جلوگیری از رانش خاک نیاز به شمع کوبی و دیواره سازی دارد که در دستور کار است و بودجه لازم نیز توسط سازمان برنامه و بودجه از دولت درخواست خواهد شد.
وزیر راه و شهرسازی در زمینه شیوه مقابله در زمان بحران گفت: تعرض به رودخانه ها یکی از مشکلاتی است که باید جلوگیری و کنترل شود و وجود تجهیزات و امکانات مورد نیاز در زمان بحران از اقدام هایی است که در زمان بحران عملکردها سریعتر و بهتر باید باشد.
اسلامی درباره روند امداد رسانی گفت: روستاهایی که در رویارویی با سیل قرار داشتند، تخلیه شده و مردم در چادر و مکان های امن اسکان موقت یافته اند و وعده غذایی گرم در سه نوبت بین مردم توزیع شده و آب هم تا میزان قابل توجهی فروکش کرده است.

**تعادل دربخش عرضه و تقاضا با تولید مسکن
وزیر راه وشهر سازی درباره اولویت های این وزارتخانه در سال 98 گفت: یکی از اولویت های امسال مسکن است و تعادل دربخش عرضه و تقاضا با رویکرد دائمی شدن تولید مسکن با ارزیابی نیاز سالیانه یک میلیون واحد مسکونی برای خانه اولی ها در اولویت این وزارتخانه قرار دارد.
وی، سه عامل پشتیبان، مشوق و تسهیل کننده در کنار تکمیل 400 هزار واحد جدید و واگذاری و عرضه زمین با رویکرد ساده سازی مورد نظر است.
به گفته این مقام مسئول، افزایش وام مسکن از 60 تا 100 میلیون تومان و افزایش دوبرابری برای زوجین و انتقال به خریدار نیز از دیگر تسهیلاتی است که برای خرید مسکن پیش بینی شده است.
اسلامی تصریح کرد: جاده سازی جاده های شریانی و اصلی پرترافیک در اولویت قرار دارد و آزادراه تهران شمال تا سال 1399 افتتاح خواهد شد. ساخت 300 کیلومتر جاده در سطح کشور نیز در دست اقدام است و اولویت محوری اینکه نسبت به تکمیل و ایمن سازی نقاط حادثه خیز در جاده ها اقدامات سریعتر انجام شود.
وزیر راه و شهرسازی افزود: سال 98 اتصال خط راه آهن و کریدودرها و تولید واگن و لکوموتیو با استفاده از توان داخلی در دست اقدام است تا بدین ترتیب بتوان به تولید رونق داد و شعار سال را تحقق بخشیم.

منبع: ایرنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار هزاران نفر از کارگران:

توطئه آمریکا در قضیه نفت بی‌پاسخ نمی‌ماند

اعدام ۳۳ جوان شیعه؛ واکنش عجیب ریاض به عملیات تروریستی داعش

وزارت کشور رژیم آل سعود اعلام کرد ۳۷ شهروند این کشور را به اتهام فعالیت‌های تروریستی اعدام کرده است. این اعدام‌ها در واکنش به عملیات تروریستی داعش در مرکز تحقیقات «الزلفی» و کشته شدن چهار شهروند آل سعود صورت گرفته است.

عدم تمدید معافیت‌های تحریمی علیه ایران؛ کارت آخر کدخدا رو شد

 بالاخره یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، دی‌روز با اعلام عدم تمدید معافیت‌های تحریم نفتی ایران، آخرین نفس دشمنیِ دشمنان در عرصه اقتصادی رقم خورد.

آیا ایران بدون نفت شدنی است؟

متوقف شدن کامل صادرات و فروش نفت ایران امکان پذیر نیست و این مسئله حداقل یک برنامه بلند مدت میخواهد که البته امروز خوشبختانه به دلیل فقدان اجماع جهانی بر ضد ایران، در شرایط کنونی امکانپذیر نیست. اکنون 35 درصد اقتصاد ایران طبق لایحه بودجه 98 نفتی است،‌ این عدد باید امروز بسیار کمتر بود اما به برکت خوش بینی به برجام، امروز 35 درصد اقتصاد ما به نفت و درآمدهای نفتی وابسته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آینده اقتصاد دیجتال به کدام سمت و سو می‌رود
استارتاپ‌ها دلشان به حال فقرا نمی‌سوزد!
احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی:
نرخ رشد اقتصادی ۹۷ منفی۵ بود
احتمال تحریم خریدارن نفت از بورس بسیار کم است
نامفهوم بودن بورس نفت برای سرمایه‌گذاران داخلی
تاملی در کاندیداهای انتخابات اتاق بازرگانی
اتاق بازرگانی یا اتاق واردات؟+ نمودار ‌
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین